Sondzie Dawn skończyło się paliwo. NASA ogłosiła koniec misji kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: Northrop Grumman

Agencja NASA musiała niedawno zakończyć misję Kosmicznego Teleskopu Keplera, a teraz powiadomiła o kolejnej stracie. Sonda Dawn, która aktualnie znajduje się na orbicie planety karłowatej Ceres, przestała kontaktować się z Ziemią. Po wyeliminowaniu wszelkich możliwych przyczyn tego stanu rzeczy, specjaliści uznali, że na pokładzie sondy skończyło się paliwo.

 

31 października i 1 listopada, sonda kosmiczna Dawn miała nawiązać zaplanowany kontakt z naziemną siecią Deep Space Network, czego nie zrobiła. Naukowcy z NASA ustalili, że nie doszło do awarii, a zatem najwyraźniej skoczyły się zapasy hydrazyny.

 

Sonda Dawn wykorzystywała ją jako paliwo, aby zmieniać swoją orientację w przestrzeni i ustawiać anteny w kierunku Ziemi celem nawiązania kontaktu. W ostatnich dniach nie skomunikowała się z nami, dlatego agencja powiadomiła o zakończeniu misji kosmicznej.

Sonda „utknęła” na orbicie planety karłowatej Ceres i pozostanie tam przez kolejne dekady. Co najważniejsze, zrealizowała wszystkie postawione przed nią zadania. Dawn wystartowała z Ziemi we wrześniu 2007 roku. Po 4 latach dotarła na orbitę planetoidy Westa, a w 2015 roku odwiedziła Ceres. Są to dwa największe ciała niebieskie z pasa planetoid między Marsem a Jowiszem.

Sonda kosmiczna Dawn jako pierwsza w historii zbliżyła się do jakiegokolwiek obiektu z pasa asteroid i również jako pierwsza odwiedziła planetę karłowatą. Po 11 latach, misja dobiegła końca, ale naukowcy otrzymali ogromne ilości danych o Weście i Ceres, które należy poddać analizie, a więc niewykluczone, że dokonamy kolejnych odkryć.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Rico5

I i II prędkość kosmiczna,

I i II prędkość kosmiczna, szkoła średnia, fizyka, jak nadamy prędkość to nie potrzebne jest paliwo do jej utrzymywania - co to za bzdety wypisują? Pytanie jak zachamować, a no właśnie skoro nie ma atmosfery to od czego ma się odbić strumień palonych gazów? Tzn. bzdury nam wciskają i tyle, próżnia wysysa potencjalną energię nie powodując ruchu ciała, wystarczy zaobserwować zachowanie balonu w atmosferze wypuszczając zeń powietrze, a w próżni pozostaje w miejscu lub jest rozerwany poprzez ciśnienie wewnątrz. Czyli filmy ze stacji to stek bzdór Smile

Portret użytkownika arF

To ktoś Tobie wcisną stek

To ktoś Tobie wcisną stek bzdur. 

Tak, znasz wzory które działają przy pewnych założeniach w idealnych warunkach ziemia - obiekt, pomijające wpływ innych czynników np. księżyca.

A trajektorią koryguje się poprzez wykorzystanie zasady zachowania pędu.

Skomentuj