Sonda Voyager 2 w każdej chwili może znaleźć się poza Układem Słonecznym!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykańska Agencja Kosmiczna otrzymała nowe informacje dotyczące sondy Voyager 2. Nowe dane potwierdzają, że sonda może znajdować się nawet bliżej granicy Układu Słonecznego niż dotychczas sądzono.

W oświadczeniu wydanym 14 listopada NASA udostępniła dodatkowe dane sondy Voyager 2, które wskazują jej aktualną pozycję względem Układu Słonecznego. Voyager 2, uruchomiony w 1977 roku, przeleciał obok gazowych gigantów i zebrał szczegółowe dane na temat Urana i Neptuna. Po zakończeniu misji sonda skierowała się ku krawędzi Układu Słonecznego.

Nowe dane uzyskano z detektora cząstek niskoenergetycznych, który rejestruje ilość cząstek zderzających się ze statkiem kosmicznym. Obserwując zmiany w poziomach natężenia cząstek można otrzymać częściowy dowód na opuszczenie Układu Słonecznego. Na podstawie danych zebranych w 2012 roku przez Voyager 1, zespół zakłada, że zderzenia z cząstkami ustaną, gdy sonda opuści Układ Słoneczny.

Na początku listopada zespół zauważył gwałtowny spadek liczby cząstek, jednak zderzenia nie ustały całkowicie. Oznacza to, że statek kosmiczny zbliża się do granicy Układu Słonecznego, lecz nie można dokładnie określić, kiedy trafi do heliopauzy – granicy pomiędzy przestrzenią międzygwiezdną, a naszym układem planetarnym.

Bliźniacza sonda Voyager 1 przekroczyła heliopauzę w 2012 roku. Przewiduje się, że zasilanie w energię elektryczną wystarczy do utrzymania funkcjonowania sondy i łączności z Ziemią do około 2025 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj