Sonda Voyager 1 opuszcza Układ Słoneczny

Kategorie: 

Jowisz i Voyager - wyobrażenie źródło: celestialmatters.org

Sonda kosmiczna Voyager 1, która przemierza przestrzeń kosmiczną i literalnie dociera tam gdzie nigdy nie dotarł żaden człowiek właśnie opuszcza Układ Słoneczny.

 

Pojazd wystrzelono w 1977 roku za pomocą rakiety nośnej Tytan III. Sonda a właściwie dwie bliźniacze sondy zostały zbudowane przez koncern Lockheed. Instrumenty badawcze pochodzą z Uniwersytetu Kolorado w Boulder.

Jednotonowa sonda jest zarządzana przez należące do NASA Jet Propulsion Laboratory. Już jakiś czas temu informowano, że sonda znalazła się w miejscu końca oddziaływania Heliosfery. Aktualnie znajduje się on w przestrzeni pełnego pól magnetycznych "kosmicznego czyśćca".

Dzięki Voyagerowi i zaplanowanej orbity uzyskaliśmy zdjęcia Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna. Szczególnie warte wspomnienia są zdjęcia księżyców Jowisza i Saturna.

Księżyc Jowisza Io - zdj. Voyager 1, NASA

Księżyc Saturna Enceladus, zdj. Voyager 1, NASA

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Salisbur2012

Niech się tylko jakaś

Niech się tylko jakaś cywilizacja o tym dowie i zaraz przylecą nas odwiedzic przyokazj zabiorą raczej wezmą sobie reszte zasobów naszej pięknej planety.Ale raczej jak przylecą to bendą zawiedzeni bo inteligentna ziemska cywilizacja sama się zniszczy.

Skomentuj