Sonda OSIRIS-REx rozpoczęła badania potencjalnie niebezpiecznej asteroidy Bennu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sonda OSIRIS-REx zakończyła w poniedziałek swoją 2-letnią podróż na asteroidę Bennu. Statek kosmiczny został wysłany przez agencję NASA celem zbadania potencjalnie niebezpiecznej dla Ziemi planetoidy.

 

Sonda OSIRIS-REx została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 8 września 2016 roku z pomocą rakiety nośnej Atlas-V z Przylądka Canaveral na Florydzie. W poniedziałek, 3 grudnia 2018 roku, dotarła do swojego celu. Statek kosmiczny przebywa około 19 km nad powierzchnią Bennu, która posiada średnicę około 500 metrów, i rozpocznie teraz wstępne badania planetoidy. OSIRIS-REx wykona niskie przeloty nad biegunami oraz regionem równikowym asteroidy.

 

Głównym zadaniem sondy kosmicznej jest ustalenie dokładnej masy planetoidy Bennu i jej ruchu obrotowego oraz stworzenie precyzyjnego modelu jej kształtu. Dane te pozwolą wybrać odpowiednią lokalizację dla pobrania próbek gruntu.

Źródło: NASA

Po uzyskaniu odpowiednich informacji o tym ciele niebieskim, sonda OSIRIS-REx rozpocznie manewr wejścia na orbitę Bennu, co powinno nastąpić 31 grudnia. Będzie to mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych badań asteroidy oraz pobrania próbek, które następnie zostaną dostarczone na Ziemię.

 

Misja kosmiczna agencji NASA pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć proces formowania się planet i asteroid. Naukowcy będą mogli dokładniej przyjrzeć się potencjalnie niebezpiecznej planetoidzie. Według obliczeń, Bennu może uderzyć w Ziemię w latach 2169-2199, gdy zbliży się do naszej planety aż ośmiokrotnie. W grę wchodzą także minerały, które NASA zdobędzie dzięki sondzie OSIRIS-REx. Statek kosmiczny pozostanie na orbicie Bennu aż do marca 2021 roku i powróci na Ziemię we wrześniu 2023 roku.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Viktor

Osiris rex.

Osiris rex.

Prawdziwa misja tej sondy, to zbadać ile pierwiastków ziem rzadkich zawiera ta latająca kopalnia skarbów np. złota,  platyny irydu etc. Rozglasnianie innych celów, to tylko ściemnianie.

Firma Lockheed Martin twórca tej sondy, nie patronuje banialukom.

Gdyby tak udało się, pare ton odłupać, to byłoby parę ton czystego złota irydu platyny itd, Pozostaje więc kombinować jak to odgryźć. 

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

U nas w Małopolsce tam gdzie

U nas w Małopolsce tam gdzie mieszkają Ukraińcu stoi znak, a na nim namalowana jest siekiera i widły. Od razu każdy wie czego się trzeba spodziewać. Niepotrzebne są nam badania z NASA o potencjalnie niebezpiecznych niebezpieczeństwach z kosmosu.

Skomentuj