Sonda New Horizons zbliża się do planetoidy Ultima Thule

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sonda New Horizons po kilku latach przerwy znów daje o sobie znać. Statek kosmiczny powoli zbliża się do tajemniczej planetoidy z Pasa Kupiera - 2014 MU69, znanej również jako Ultima Thule. Moment maksymalnego zbliżenia nastąpi dokładnie 1 stycznia 2019 roku.

 

W ostatnich tygodniach, pracownicy agencji NASA przeszukiwali najbliższe otoczenie asteroidy Ultima Thule w poszukiwaniu innych skał kosmicznych, które mogłyby zagrozić sondzie New Horizons. Ostatecznie okazało się, że teren jest czysty, zatem statek kosmiczny może kontynuować swoją misję zgodnie z planem.

 

1 stycznia, sonda New Horizons zbliży się do wspomnianej planetoidy na odległość około 3500 km, dzięki czemu będziemy mogli się jej lepiej przyjrzeć. Obserwacje prowadzone z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a wykazały, że Ultima Thule posiada nieregularny kształt i może to być pojedyncza skała kosmiczna, układ podwójny kontaktowy lub asteroida binarna.

Źródło: Steve Gribben/NASA/JHUAPL/SwRI

Sonda New Horizons rozpoczęła swoją misję w styczniu 2006 roku. Po wieloletniej wędrówce przez Układ Słoneczny, w lipcu 2015 roku, dotarła do Plutona, któremu przyjrzała się z odległości 12 550 km. Teraz statek kosmiczny odwiedzi planetoidę Ultima Thule, a później może zbadać kolejną asteroidę, która pojawi się na jej drodze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

kolo21

Portret użytkownika lit

Niesamowita precyzja

Niesamowita precyzja kierowania tycim tyciunim obiektem, przy tak wielkich odleglościach. Latają sobie po Uniwersie jak x-wingiem na 386. Tylko żeby im plastykowe zaczepy od sprężynek nie popękały w joysicku.

Portret użytkownika hs100

Gdzie paliwo na manewry chyba

Gdzie paliwo na manewry chyba że pociągają tą sondą za sznurek ? Czy jest wyposażona w silniki manewrujące ? Jaka jest moc urządzeń nadawczych żęby sonda z takiej odległości 'porozumiewała się' z nasa jak przez smartfon ?

Skomentuj