Sonda NASA sfilmowała lot komety Leonard

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Teleskopy naziemne z całej Ziemi są obecnie wycelowane w kometę Leonard – najjaśniejszą kometę 2021 roku. Teraz do obserwacji dołączyły dwie sondy NASA - Solar Orbiter i Solar Terrestrial Relations Observatory-A (STEREO). 

 

Według strony internetowej agencji kosmicznej, instrument SECCHI/HI-2 firmy STEREO stworzył animowany obraz komety, aby zobaczyć subtelne zmiany w jej jonowym warkoczu.

Poniższy film, uchwycony 17-19 grudnia 2021 r. za pomocą Solar Orbiter Heliospheric Imager (SoloHI) na pokładzie sondy Solar Orbiter, pokazuje kometę Leonarda lecącą ukośnie w polu widzenia na tle Drogi Mlecznej. Wenus i Merkury są również widoczne w prawym górnym rogu filmu, Wenus wydaje się jaśniejsza i porusza się od lewej do prawej.

Kometa C/2021 A1 została odkryta przez astronoma Grega Leonarda w Obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie 3 stycznia 2021 roku. Wtedy jawiła się jako maleńka plamka światła o jasności 19 magnitudo.

 

12 grudnia 2021 kometa przeszła 35 milionów kilometrów od naszej planety, a 3 stycznia kometa Leonarda zbliży się do Słońca na odległość około 90 milionów kilometrów, po czym wyjdzie poza Układ Słoneczny, prawdopodobnie już na zawsze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Trochę nie na temat, ale mam

Trochę nie na temat, ale mam pytanie, czy u was też tak się wszystko "elektryzuje"? Ja do czego się nie dotkne od kilku dni to strzela mnie prąd Lol Ubrania mam takie jak zawsze, pościel to samo. Firanki się elektryzują tak że przyklejają się do kaloryfera a moja kobita nie może uczesać włosów bo sterczą jej jak przed wyłądowaniem pioruna...

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika Rumcajs

ja tak mam jak polarową

ja tak mam jak polarową bluzkę noszę Smile a jak zdejmuje ją to strzelam mini piorunkami jeden za drugim Smile Idę zrobić eksperymet - zmoczę podłogę trochę w łazience i zobacze na gołe stopy czy będzie strzelało jak będę zdejmował tą bluzkę, a później w pokoju założe i znów zdejmę - zobaczymy.

W łazience na gołe stopy nic - a w pokoju strzelanko że aż strach się brać za naprawianie elektroniki precyzyjnej  (trza się uziemiać na rączkę) ;]

ktoś dobrze pisze - wysuszone powietrze jest.

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika Antoni Kosiba

Ten filmik który tu

Ten filmik który tu podlinkowałeś i te obrazki z tłytera to jest paskudne C.G.I, dla czego nie pokażesz prawidziwego filmiku. Nie pokażesz bo oprócz zapewnień expertów plus tandetne CGI to wy nic nie macie. Takie grafiki robi się po 2 godzinnym kursie z YT.

Skomentuj