Sonda kosmiczna NASA Lucy pomyślnie wykonuje pierwszy przelot obok asteroidy

Kategorie: 

Źródło: NASA

W kontekście dalszych badań kosmicznych NASA, sonda Lucy po spotkaniu z asteroidą Dinkinesh z wewnętrznego pasa głównego, pomyślnie potwierdziła zdolność do komunikacji oraz zachowania integralności technicznej. W ciągu tygodnia zespół operacyjny rozpoczął transmisję danych zebranych podczas tego spotkania na Ziemię.

 

Dinkinesh, choć jest znacznie mniejsza od asteroid trojańskich Jowisza, które stanowią główne cele misji, odgrywa istotną rolę jako test dla systemu śledzenia Lucy Terminal. Te asteroidy trojańskie są 10-100 razy większe niż Dinkinesh.

 

Podczas spotkania najbliższe podejście Lucy do Dinkinesh miało miejsce o 12:54 EDT, z odległości 430 km. Jednak krótki czas obserwacji wynikał z imponującej prędkości asteroidy wynoszącej 4,5 km/s. Przygotowania do tego spotkania rozpoczęły się dwie godziny wcześniej, kiedy to statek kosmiczny i platforma wskazująca instrumenty (IVP) zostały odpowiednio skonfigurowane. Instrument do obrazowania dalekiego zasięgu Lucy (L'LORRI) rozpoczął aktywne gromadzenie danych, wykonując zdjęcia co 15 minut.

 

Od września instrument L'LORRI był w stanie wykryć Dinkinesh, co przyczyniło się do precyzyjnej nawigacji sondy. W miarę zbliżania się do asteroidy, obiekt ten stawał się coraz bardziej rozpoznawalny w aparacie.

 

Zwrotne informacje od ekspertów były pozytywne. Doktor Harold F. Levison wyraził zadowolenie z udanego spotkania, podkreślając, że zebrane dane będą nieocenione dla przyszłych misji. Dr Kathy Olkin zwróciła uwagę na ważność systemu śledzenia podczas spotkania, który będzie kluczowy podczas dalszych badań większych asteroid.

 

W kontekście szerszym, misja Lucy jest przedsięwzięciem o ogromnym znaczeniu naukowym. Nazwana na cześć skamieniałego przodka człowieka, jej celem jest badanie asteroid trojańskich Jowisza. Te obiekty stanowią pozostałość po wczesnym Układzie Słonecznym i dostarczają kluczowych informacji o jego ewolucji. Poprzez analizę tych asteroid, Lucy dostarczy ważnych informacji na temat historii i formacji naszego Układu Słonecznego. W kontekście tych badań, spotkanie z Dinkinesh stanowi cenny krok w kierunku pełniejszego zrozumienia naszej kosmicznej historii.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj