Sonda kosmiczna ESA przelatuje przez warkocz komety C/2019 Y4 (ATLAS)

Kategorie: 

Kometa C/2019 Y4 - foto: Michael Jagger

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że ​​jej sonda Solar Orbiter będzie miała rzadkie spotkanie z gazowym i pyłowym śladem przelotu komety C/2019 Y4 (ATLAS). Europejski statek kosmiczny jest w drodze na orbitę słoneczną, ale przy okazji dokona analiz przechodząc przez warkocz tej komety, co nastąpi od 31 maja do 1 czerwca 2020 r.. 

 

Sonda została wystrzelona w lutym 2020 r. W celu uzyskania pierwszych zdjęć biegunów słonecznych. Solar Orbiter to projekt badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizowany we współpracy z NASA. Orbiter został wystrzelony 10 lutego 2020 i leci w stronę Słońca. Sonda uda się na orbitę okołosłoneczną.

Naukowcy z ESA zauważyli, że ​​przelot przez warkocz komety jest rzadkim wydarzeniem dla misji kosmicznych. Gunter Hasinger, dyrektor naukowy ESA, powiedział, że nieoczekiwane spotkanie „zapewnia misji wyjątkowe możliwości i wyzwania”.

Astrofizycy mają nadzieje, że uda się zebrać jak najwięcej danych, które pomogą dogłębnie poznać to ciało niebieskie. Kometa C/2019 Y4 (ATLAS) została odkryta 28 grudnia 2019 r. Zauważono ją gdy znajdowała się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. W ciągu kolejny kilku miesięcy leciała z dużą prędkością w kierunku Słońca i oczekiwano, że będzie widoczna nawet gołym okiem. Na początku kwietnia obserwatorzy w Chinach zgłosili pierwsze oznaki jej rozpadu. Ostatecznie ciepło słoneczne dokonało fragmentacji jądra tej komety.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro