Sonda kosmiczna ESA przelatuje przez warkocz komety C/2019 Y4 (ATLAS)

Kategorie: 

Kometa C/2019 Y4 - foto: Michael Jagger

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że ​​jej sonda Solar Orbiter będzie miała rzadkie spotkanie z gazowym i pyłowym śladem przelotu komety C/2019 Y4 (ATLAS). Europejski statek kosmiczny jest w drodze na orbitę słoneczną, ale przy okazji dokona analiz przechodząc przez warkocz tej komety, co nastąpi od 31 maja do 1 czerwca 2020 r.. 

 

Sonda została wystrzelona w lutym 2020 r. W celu uzyskania pierwszych zdjęć biegunów słonecznych. Solar Orbiter to projekt badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizowany we współpracy z NASA. Orbiter został wystrzelony 10 lutego 2020 i leci w stronę Słońca. Sonda uda się na orbitę okołosłoneczną.

Naukowcy z ESA zauważyli, że ​​przelot przez warkocz komety jest rzadkim wydarzeniem dla misji kosmicznych. Gunter Hasinger, dyrektor naukowy ESA, powiedział, że nieoczekiwane spotkanie „zapewnia misji wyjątkowe możliwości i wyzwania”.

Astrofizycy mają nadzieje, że uda się zebrać jak najwięcej danych, które pomogą dogłębnie poznać to ciało niebieskie. Kometa C/2019 Y4 (ATLAS) została odkryta 28 grudnia 2019 r. Zauważono ją gdy znajdowała się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. W ciągu kolejny kilku miesięcy leciała z dużą prędkością w kierunku Słońca i oczekiwano, że będzie widoczna nawet gołym okiem. Na początku kwietnia obserwatorzy w Chinach zgłosili pierwsze oznaki jej rozpadu. Ostatecznie ciepło słoneczne dokonało fragmentacji jądra tej komety.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

A czego się spodziewałaś ,że

A czego się spodziewałaś ,że wyślą za nią drugą sondę by to sfilmowała ? Wszystkie loty sond kosmicznych wykonywane są "na ślepo"  na podstawie b.szczegółowych obliczeń trajektorii i współrzędnych poszczególnych objektów. Podobnie jest z całą wiedzą o kosmosie i znajdujących się w nim objektach ,niemal wszystkie dane wyznaczane są metodami pośrednimi - nikt np. nigdy nie widział planety krążącej wokół jakiejś gwiazdy ale wiadomo ,że tam jest poprzez obserwację owej gwiazdy ,jej zachowania i zmian jasności. Przypomnij sobie ilu ludzi nadzorowało loty misji księżycowych , myślisz że byli niepotrzebni ?

Portret użytkownika Tara

U Ciebie to epoka kamienia

U Ciebie to epoka kamienia łupanego, ciekawe że wiesz co to komputer i Internet.

Komputer dla Ciebie i innych co wypisują głupoty to czarna skrzynka, która zawiera magiczne informacje.

Nie mówiąc o telewizji satelitarnej.

Prąd i napięcie to dla Was czarna magia, tylko musicie uważać bo wkładając palce w gniazdko może was poważnie kopnąć. A może byłoby lepiej aby Was popieściło i to zdrowo.

Szkoda tłumaczyć ludziom o IQ poniżej zera (< 0). I tak tego nie pojmą.

Portret użytkownika olek123

Poziom głupoty wasz jest

Poziom głupoty wasz jest coraz większy. Telewizja z czaszy co jest na balkonie, za oknem etc, nie polega ze odbiera sygnał z satelity. Jak moze odbierać jak satelity nieistnieją. Coś wam wmówili i ludzie jak papugi powtarzają głupoty. Jak sie dowiesz to wpadli na słówko. 

Portret użytkownika wela

Fotki Ziemi są malowane jak

Fotki Ziemi są malowane jak fotografie. Mają ludzi co sie tym zajmują. Tacy szpece od malowania fotograficznego. Nic tam nie leci i nikt nie wyleciał, bo nie ma takiej mozliwości. Kosmos i wszsytko co sie tam znajduje to wymysł zwierzchności nad tą piramidą, co sie znajduje na dolarze USA. Mozna to rozwinąc dlaczego to wszystko kłamstwa. Jest w tym cel, zapewniam. 

Portret użytkownika emel

Skoti wrote:  dlaczego choc

Skoti wrote:
 dlaczego choc jedna nie zrobi kilku fotek oddalajac sie od Ziemi?

Głupoty piszesz, jeseś jakiś niedouczony i nie umiesz poszukać sobie?

Tutaj fotografie Ziemii z sond Juno oraz Voyager2: https://www.space.com/12789-jupiter-probe-photo-earth-moon-juno.html

Skoti wrote:
Dlaczego nie ma live satelity na geostacjonarnej orbicie  pokazujacej Ziemie 24H chocby w zdjeciach.

Po co ktoś miałby umieszczać takiego satelitę na orbicie? Na geostacjonarnej orbicie są w  większości satelity telekomunikacyjne i np. telewizyjne. Nie mają zainstalowanych kamer. Po co chciałbyś na żywo obraz Ziemii? Jeśli chcesz, zbuduj sobie takiego satelitę i zapłać komuś, aby ci go umieścili na tej orbicie.

 

Uwierzyłbyś w zdjęcia z takiego satelity, gdyby się okazało, że jednak taki (lub podobny istnieje)? Pewnie nie. Jeśli jednak chciałbyś zobaczyć Ziemię, poniżej link do strony DSCOVR, na której znajdziesz zdjęcia, co prawda nie na żywo, ale z prawie każdego dnia. Satelita nie jest na orbicie geostacjonarnej, ale w punkcie Lagrange'a L1, czyli obserwuje zawsze oświetloną część globu. Nie ma zdjęć z drugiej połwy 2019 roku, bo się coś zepsuło, ale widocznie naprawili i już możesz sobie oglądać aktualne fotografie. Z tego co widzę, jest np. 21 zdjęć z dnia 31. 05.2020.

https://epic.gsfc.nasa.gov/

 

Półmózgi i tak powiedzą, że to fake, ale może kogoś normalnego zainteresuje.

Skomentuj