Sonda kosmiczna Cassini zrobiła wspaniałe zdjęcia Saturna

Kategorie: 

Źródło: JPL-Caltech | Space Science Institute | NASA

Automatyczna stacja międzyplanetarna "Cassini" wykonała serię zdjęć drugiej co do wielkości planety w naszym układzie, Saturna. Efekty są zachwycające.

 

Aby powyższe zdjęcie, inżynierowie NASA musieli się porządnie wysilić. Do 17 października 2012 starali się doprowadzić sondę do wybranego miejsca.  "Cassini" został specjalnie ustawiony w cieniu Saturna.  Z tego punktu udało się uchwycić wygląd ciemnej strony planety i jej pierścienie, oświetlone od tyłu.

 

W czasie wykonywania tej fotografii „Cassini" był w odległości około 800 000 kilometrów od Saturna.  Została wykonana seria zdjęć przy użyciu podczerwieni i spektralnych filtrów.  Następnie obrazy zostały połączone w jedną fotografię.

 

Sonda "Cassini" została wystrzelona w 1997 r., a na orbicie Saturna, znalazła się 1 lipca 2004.  Początkowo misja została zaplanowana do 2008 r., ale później została przedłużony do 2010, a następnie do 2017 roku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Roni Tornado

Sztucznie to zdjęcie wygląda.

Sztucznie to zdjęcie wygląda. Saturn powinien się znajdować w środku pierścieni a nie na zwenątrz nich. A może na tym zdjęciu nie ma Saturna tylko są same pierścienie, a ta kula może jest powiększeniem wycinka z pierścieni ?

Portret użytkownika Grandstapler

 Uważaj na Zbliżającą się

 Uważaj na Zbliżającą się Asteroidę 2012DA14!
Stojąc 20/km od miejsca uderzenia .. shroom

Twoje miejsce:

Odległość od uderzenia: 20,00 km
Średnica pocisku: 60,00 m
Gęstość naboju: 1500 kg/m3
Prędkość uderzenia: 40.00 km na sekundę
Kąt uderzenia: 52 stopni
Gęstość: 2500 kg/m3
Rodzaj : skał osadowych

Energia przed atmosferycznym wejściem: 1,36 x 1017 dżuli = 3,24 x 101 megaton TNT
Średni odstęp między skutkami tej wielkości, gdzieś na Ziemi w ciągu ostatnich 4 miliardów lat to 1,6 x 103 lat
Duże zmiany globalne:  nie

Ziemia nie będzie mocno zakłócana przez uderzenia .
Wpływ: niezauważalne zmiany nachylenia osi Ziemi (<0,05  o stopnia).
Uderzenie  nie zmieni orbity Ziemi
Wejście w atmosferę:

Pocisk zacznie rozpadać się  na wysokości 86200 metrów
Pocisk wybuchnie chmurą odłamków, na wysokości 9130 metrów (Columbia)
Resztkowa prędkość fragmentów pocisku po wybuchu wyniesie           10,4 km / s
Energia wybuchów nadziemnych będzie równa1,26 x 1017 dżuli = 3,02 x 101 megaton. Nie powstaną kratery, choć może uderzyć duży fragment w powierzchnię.

Podmuch powietrza przybędzie (na 20 km)około 1,11 minuty po uderzeniu.
Szczyt Nadciśnienia: 42400 Pa = 0,424 = 6,02 psi bary
Maksymalna prędkość wiatru: 85,6 m / s (!) Natężenie dźwięku: 93 dB (może powodować ból ucha)
Opis uszkodzenia: wielopiętrowe ściany nośne budynków będą poważnie pęknięć a wewnętrzne lekkie konstrukcje  zostaną zmiecione.

Domy z drewna  będą niemal całkowicie zmiecione. Okna będą zniszczone. Do 90 procent drzew zmiecione; pozostałe pozbawione gałęzi i liści.

Portret użytkownika Aaroniro

słaby retusz , pod planetką w

słaby retusz , pod planetką w prawo ciągną sie 2 czarne prostokąty jakby ktoś hehe w paincie  czarnym pędzlem przejechał :/ ehhh... nie wiem czy to autentyczne zdjęcie czy na kompie robione ale znów widać zamazywanie tła itp... chyba nie chcą oszczędzać na rozmiarze zdjęcia ...beznadzieja...

Portret użytkownika Lemiesz

chyba w fotoshopie można

chyba w fotoshopie można zrobic fajniejsze... tyle zachodu tylko po to, żeby zrobic kilka zdjęc, połączyc je i zachwycac internautów? Już nie będę rąk załamywał nad tym ile to kosztowało bo znam takie trio w Polsce, które zakosiło nam ostatnio więcej niż NASA amerykańcom. Ale niesmak pozostaje. To co jeszcze ta sonda tam robi prócz super drogich i podobno ładnych zdjęc? Pewnie masę ważnych rzeczy których nigdy nie pojmiemy... Bo co my tam możemy wiedziec? Księżyc jest czarnobiały! to jedyna wiedza jakiej potrzebujemy!

Skomentuj