Sonda Juno dostarczyła zdjęcia zaćmienia Słońca na Jowiszu

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Sonda kosmiczna Juno dostarczyła na Ziemię kolejne rewelacyjne zdjęcia Jowisza. Tym razem, kamera JunoCam uchwyciła wyjątkowe zjawisko – zaćmienie Słońca na Jowiszu!

 

Powyższy obraz został przetworzony przez Kevina Gilla, inżyniera oprogramowania agencji NASA. Przedstawia ono Jowisza oraz wielki cień księżyca Io, który znalazł się między gazowym olbrzymem a Słońcem.

 

Natomiast zdjęcie poniżej zostało wykonane, gdy sonda Juno znajdowała się około 8 000 kilometrów nad powierzchnią Jowisza. Statek kosmiczny przemieszcza się po bardzo eliptycznej orbicie i raz znajduje się bardzo blisko gazowej planety, po czym oddala się na odległość ponad 8 milionów kilometrów.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Io posiada rozmiar zbliżony do ziemskiego Księżyca. Jednak Jowisz to ogromna planeta, dlatego księżyc Io podczas zaćmienia rzuca niewielki cień na powierzchnię planety.

 

Sonda Juno, która dotarła do Jowisza w 2016 roku, dostarczyła nam ogromne ilości nieprzetworzonych zdjęć, które naukowcy wykorzystują do obserwacji i badań planety. Statek kosmiczny wykonał już 23 z 35 zaplanowanych bliskich przelotów. Ostatni zostanie wykonany 30 lipca 2021 roku, po czym Juno wleci w atmosferę Jowisza, gdzie jego żywot dobiegnie końca.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Taki tam

Jak zobaczycie na zdjęcie 1 a

Jak zobaczycie na zdjęcie 1 a potem na 2 to zobaczycie, że proporcije niby zaćmienia a wielkości Jowisza się nie zgadzają.

W pierwszym zdjęciu kuliste zawirowania na jowiszu są wielkości ciemnego koła.

w drugim zdjęciu ciemne koło jest przynajumniej 2,5 raza większe od tego kulistego zawirowania.

Lipa

Portret użytkownika bullik

zrobili plame w jakims

zrobili plame w jakims darmowym paintcie? przeciez to czarna dziura a nie cien! no chyba grafik nie przyszedl i czlowiek od urzadzen sanitarnych wiecej nie umial.. albo oni testuja na ile moga sobie pozwolic i wyglada ze na wiele - nawet kure tam moga umiescic i podpisac voyager6000 a wiekszasc sie nie zdziwi..

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

ludzie czy wy naprawdę

ludzie czy wy naprawdę jesteście pozbawieni wyobrażni przestrzennej i w ogóle jakiej kolwiek wyobraźni tak jak ci "fachowcy" z nasa??? jakim bezmózgiem trzeba być by łyknąć takie "focie" jako prawdziwe. Niech mi który gupio-mundry powie co to za obiekt zostawia tak wielki I ciemny cień na tym podobno "gazowym olbrzymie". jajogłowi z nasa tylko się pogrążają podpisując się pod czymś takim.  ŻENADA!!!

 

Szacuje się że  co drugi człowiek na ziemi zachoruje na raka a ty ciągle wierzysz w naukę i postęp cywilizacyjny?

 

Strony

Skomentuj