Sonda InSight wysłała zdjęcie wschodu Słońca na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykańskie urządzenie InSight wysłało zdjęcie wschodu Słońca nad marsjańskim horyzontem. Zostało ono opublikowany na koncie urządzenia w serwisie społecznościowym Twitter.

Zdjęcie zostało zrobione 10 kwietnia. Jak widać Słońce na Marsie wygląda na nieco mniejsze w porównaniu do Ziemi. Jest to oczywiście skutkiem większej odległości do naszej gwiazdy.

 

InSight wystartował w 2018 roku. Jest to aparat stały, nie przemieszczający się, którego głównym zadaniem jest zbieranie danych sejsmicznych o Marsie w celu zbudowania szczegółowego modelu podpowierzchni. Jeden z czujników urządzenia wykonany jest w postaci bolca, który musiał zapaść się na głębokość kilku metrów, aby uzyskać dane o przepływie ciepła z jądra planety.

 

Przez długi czas Mars był uważany za planetę martwą geologicznie, ale ostatnio sejsmometry InSight zdołały zarejestrować 47 słabych trzęsień. W styczniu urządzenie przeszło na chwilę w tryb awaryjny z powodu silnej burzy piaskowej, której średnica sięgała tysięcy kilometrów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ZerwipejsMyckojad

Pierdu, pierdu. NASA (Not A

Pierdu, pierdu. NASA (Not A Space Agency) do tej pory nie opublikowała ŻADNEGO niezmanipulowanego komputerowo zdjęcia Ziemi. A wy wierzycie w zdjęcia z Marsa? To są zdjęcia z Grenlandii, pustyni Mojave czy innych miejsc, gdzie oni filmują te swoje bajki z mchu i paproci.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj