Sonda InSight wykryła setki trzęsień na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Misja kosmiczna sondy InSight pozwala nam dokładniej zbadać wnętrze Czerwonej Planety. Dzięki niej zdołaliśmy wykryć pierwsze w historii trzęsienia na Marsie. Teraz naukowcy powiadomili, że sonda InSight wykryła już setki wstrząsów, co sugeruje, że Czerwona Planeta jest aktywna sejsmicznie.

 

Sonda InSight wylądowała na Marsie w listopadzie 2018 roku. Po kilku miesiącach namierzyła dwa słabe sygnały sejsmiczne, które mogły pochodzić z wnętrza planety. Poszukiwania wstrząsów są możliwe dzięki czujnemu instrumentowi pokładowemu SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure).

 

Teraz okazuje się, że Mars jest tak naprawdę aktywny sejsmicznie. Naukowcy z NASA ogłosili, że sonda InSight wykryła już ponad 450 sygnałów sejsmicznych. Przeważająca większość z nich to najprawdopodobniej wstrząsy, w przeciwieństwie do pozostałych sygnałów, które mogą być spowodowane czynnikami środowiskowymi, np. wiejącym wiatrem. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 4.

Mars nie posiada płyt tektonicznych, lecz obszary aktywne wulkanicznie również mogą generować trzęsienia. Przykładowo dwa konkretne wstrząsy zostały powiązane z regionem Cerberus Fossae, który znajduje się niedaleko wielkiego wulkanu tarczowego Elysium Mons. Marsjańskie trzęsienia są na ogół dość słabe, dlatego naukowcy kontynuują badania z nadzieją, że natrafią na potężniejsze wstrząsy.

Wykrycie setek sygnałów sejsmicznych potwierdza, że aktywność sejsmiczna Czerwonej Planety jest wyższa, niż na Księżycu, ale niższa, niż na Ziemi. Chociaż to dopiero początek badań. Sonda InSight wyposażona jest również w inne instrumenty naukowe, w tym między innymi w magnetometr, który pozwolił wykryć tajemnicze pulsacje magnetyczne na Marsie. Na jej wyposażeniu znajdują się także czujnik ciśnienia powietrza oraz specjalny próbnik ciepła HP3, przeznaczony do pomiaru temperatury pod powierzchnią planety.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj