Sonda InSight dostarczyła nam pierwsze wyraźne zdjęcie z powierzchni Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Misja kosmiczna sondy InSight przebiega jak dotąd bez zakłóceń. Lądownik nie doznał żadnych uszkodzeń i wykonuje wszystkie zadania zgodnie z planem. InSight wysłała na Ziemię pierwsze wyraźne zdjęcie z powierzchni Marsa.

 

Wczoraj około godziny 21:00 czasu polskiego, sonda InSight pomyślnie wylądowała na równinie wulkanicznej Elysium Planitia. Tuż po lądowaniu dostarczyła na Ziemię zdjęcie z efektem rybiego oka, które było jednak niewyraźne, ponieważ sonda nie zdjęła osłony z obiektywu.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Dopiero na drugim zdjęciu, wolnym od wszelkich zanieczyszczeń, można zobaczyć wszystkie szczegóły, w tym powierzchnię planety, marsjańskie niebo i oczywiście fragment lądownika InSight.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Sonda wylądowała dokładnie tam, gdzie powinna. Po kilku godzinach poinformowała nas, że z powodzeniem rozłożyła swoje panele słoneczne, które zaczęły produkować energię elektryczną, niezbędną dla rozpoczęcia misji. Sonda wkrótce przystąpi do pracy. Z pomocą zrobotyzowanego ramienia rozmieści instrumenty naukowe na powierzchni Marsa i wykona zdjęcia gruntu, aby naukowcy mogli podjąć decyzję o rozpoczęciu odwiertów.

Źródło: NASA

Sonda InSight ma za zadanie wykonać dziurę o głębokości 5 metrów. Dokona tego z pomocą polskiego urządzenia Kret HP3, które pozwoli sprawdzić ciepło wydobywające się z powierzchni planety, a także przeprowadzić badania sejsmiczne i geodezyjne. Misja kosmiczna potrwa do 24 listopada 2020 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

Gdzie te nowe zdięcia? Nasa

Gdzie te nowe zdięcia? Nasa kilka dni temu wypusciła tysiące zdięc ze swoich misji na marsa hahahaha wkoło jedno i to samo .mnie nawet sie juz niechce komentowac czegoś co nie istnieje więc kończe ten monotematyczny temat ,a wy sobie trolujcie dalej kto jest mądżejszy kto jest bystrzejszy ....

+ Jestem zajebisty    - Jestem waszym guru

Portret użytkownika vagabondo

poleciala i wyladowala na

poleciala i wyladowala na przyslowiowym ch*** do raju a do tego narobila zdjec kupy naukoffffcuffffffff!!!!!!tylko debile lykaja wiadomosci tego typu od naukoffffcuffffff i szamanow dekonstrukcji postrzegania swiata przez czlowieka,ale zacukrzone i fluoryzowane mozgi lykna wszystko!!!! wtedy mozna  od nich kase dalej ciagnac na "badania i loty w kosmos" hahahahaha!!!!!!!!

Strony

Skomentuj