Sonda InSight dostarczyła nam pierwsze wyraźne zdjęcie z powierzchni Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Misja kosmiczna sondy InSight przebiega jak dotąd bez zakłóceń. Lądownik nie doznał żadnych uszkodzeń i wykonuje wszystkie zadania zgodnie z planem. InSight wysłała na Ziemię pierwsze wyraźne zdjęcie z powierzchni Marsa.

 

Wczoraj około godziny 21:00 czasu polskiego, sonda InSight pomyślnie wylądowała na równinie wulkanicznej Elysium Planitia. Tuż po lądowaniu dostarczyła na Ziemię zdjęcie z efektem rybiego oka, które było jednak niewyraźne, ponieważ sonda nie zdjęła osłony z obiektywu.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Dopiero na drugim zdjęciu, wolnym od wszelkich zanieczyszczeń, można zobaczyć wszystkie szczegóły, w tym powierzchnię planety, marsjańskie niebo i oczywiście fragment lądownika InSight.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Sonda wylądowała dokładnie tam, gdzie powinna. Po kilku godzinach poinformowała nas, że z powodzeniem rozłożyła swoje panele słoneczne, które zaczęły produkować energię elektryczną, niezbędną dla rozpoczęcia misji. Sonda wkrótce przystąpi do pracy. Z pomocą zrobotyzowanego ramienia rozmieści instrumenty naukowe na powierzchni Marsa i wykona zdjęcia gruntu, aby naukowcy mogli podjąć decyzję o rozpoczęciu odwiertów.

Źródło: NASA

Sonda InSight ma za zadanie wykonać dziurę o głębokości 5 metrów. Dokona tego z pomocą polskiego urządzenia Kret HP3, które pozwoli sprawdzić ciepło wydobywające się z powierzchni planety, a także przeprowadzić badania sejsmiczne i geodezyjne. Misja kosmiczna potrwa do 24 listopada 2020 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

Gdzie te nowe zdięcia? Nasa

Gdzie te nowe zdięcia? Nasa kilka dni temu wypusciła tysiące zdięc ze swoich misji na marsa hahahaha wkoło jedno i to samo .mnie nawet sie juz niechce komentowac czegoś co nie istnieje więc kończe ten monotematyczny temat ,a wy sobie trolujcie dalej kto jest mądżejszy kto jest bystrzejszy ....

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika vagabondo

poleciala i wyladowala na

poleciala i wyladowala na przyslowiowym ch*** do raju a do tego narobila zdjec kupy naukoffffcuffffffff!!!!!!tylko debile lykaja wiadomosci tego typu od naukoffffcuffffff i szamanow dekonstrukcji postrzegania swiata przez czlowieka,ale zacukrzone i fluoryzowane mozgi lykna wszystko!!!! wtedy mozna  od nich kase dalej ciagnac na "badania i loty w kosmos" hahahahaha!!!!!!!!

Strony

Skomentuj