Sonda Hayabusa dostarczy wkrótce na Ziemię próbki asteroidy Ryugu!

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Sonda Hayabusa2 należąca do japońskiej agencji JAXA, ma powrócić na Ziemię 6 grudnia 2020 r. Wraz z nią, na Ziemię wracają próbki gleby, pobrane z asteroidy Ryugu. Te cenne materiały badawcze, mogą dostarczyć naukowcom więcej wskazówek na temat pochodzenia Układu Słonecznego.

 

Próbki zostały pobrane z asteroidy Ryugu, jeszcze w czerwcu 2018 roku, lecz dopiero w listopadzie 2019, zaczęła powracać na naszą planetę. JAXA planuje zrzucić kapsułę na odległy obszar w Australii z wysokości około 220 000 km, co jest dość dużym wyzwaniem wymagającym precyzyjnego sterowania. Kapsuła, zamknięta w osłonie termicznej, zmieni się w kulę ognia po ponownym wejściu do atmosfery na wysokości 200 km nad ziemią. Na wysokości około 10 km nad ziemią uruchomi się spadochron, aby przygotować kapsułę do lądowania, a w celu wskazania jej położenia, zostaną wysłane sygnały nawigacyjne. 


Sonda Hayabusa-2 została wystrzelona w kosmos w grudniu 2014 roku i osiągnęła swój cel w czerwcu 2018 roku. Dziesięć dni później, sonda kosmiczna zrzuciła na powierzchnię planetoidy Ryugu dwa łaziki MINERVA-II, oznaczone jako 1A i 1B, a ich lądowanie zakończyło się pełnym powodzeniem. Łaziki zostały zrzucone z wysokości 55 metrów nad powierzchnią planetoidy. Powrót na Ziemię, nie oznacza jednak końca misji tej sondy. Po upuszczeniu kapsuły z próbkami, Hayabusa2 powróci w kosmos i uda się na kolejną małą asteroidę, o nazwie 1998KY26. Tym razem, jej podróż ma potrwać aż 10 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj