Sonda Hayabusa-2 pobrała próbki z planetoidy Ryugu

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Naukowcy z japońskiej agencji kosmicznej JAXA ogłosili, że sonda Hayabusa-2 pomyślnie wykonała manewr lądowania na odległej asteroidzie Ryugu, z której pobrała materiał do badań, po czym natychmiast uruchomiła swoje silniki. Hayabusa-2 ma dostarczyć próbki na Ziemię.

 

Przypomnijmy, że japońska sonda kosmiczna została wystrzelona w czerwcu 2018 roku i po zbliżeniu się do planetoidy Ryugu wypuściła na powierzchnię trzy urządzenia, które zbadały asteroidę z bliska. Kolejny etap misji zakładał pobranie próbek.

 

Naukowcy z JAXA mieli małe problemy ze znalezieniem bezpiecznej lokalizacji do lądowania, dlatego operacja została przełożona o kilka miesięcy. Ostatecznie wybrano miejsce, które spełniło większość wymogów.

Źródło: JAXA

Sonda Hayabusa-2 pomyślnie wylądowała na asteroidzie Ryugu 22 lutego w nocy czasu polskiego. W momencie lądowania, sonda kosmiczna wystrzeliła w kierunku planetoidy specjalny pocisk, a zrobotyzowane ramię powinno było pobrać materiał. Po tej operacji, Hayabusa-2 natychmiast uruchomiła swoje silniki i oddaliła się od asteroidy.

Źródło: JAXA

Według agencji JAXA, wszystko wskazuje na to, że proces pobrania próbek zakończył się powodzeniem, lecz na ostateczne potwierdzenie musimy poczekać aż naukowcy otrzymają zdjęcia z kamery, umieszczonej na ramieniu.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Hayabusa-2 powinna dotrzeć na Ziemię pod koniec 2020 roku i wtedy zrzuci kapsułę z próbkami do atmosfery. Sonda kosmiczna wciąż będzie posiadała odpowiednio duże zapasy paliwa, aby naukowcy z JAXA zadecydowali o rozpoczęciu kolejnej misji eksploracyjnej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj