Solar Impulse utknął na Hawajach - samolot solarny wyruszy w dalszą podróż dopiero w przyszłym roku

Kategorie: 

Źródło: Solar Impulse 2
Samolot Solar Impulse 2 jak dotąd radził sobie całkiem nieźle a po jednej z najniebezpieczniejszych przepraw dotarł na Hawaje. Niestety doszło do uszkodzenia baterii i postanowiono wstrzymać lot aż do czasu naprawy, czyli do przyszłego roku.

 

Dwaj piloci Andre Borschberg i Bertrand Piccard chcą wykonać lot dookoła świata samolotem słonecznym Solar Impulse 2. Jeśli uda im się tego dokonać, będzie to pierwszy w historii taki wyczyn. Maszyna ta wykorzystuje tylko jeden rodzaj paliwa - konwertuje światło słoneczne w energię elektryczną dzięki panelom fotowoltaicznym.

 

Start rozpoczął się 9 marca. Samolot słoneczy wyruszył z lotniska w Abu Zabi (ZEA) i powoli kierował się na wschód w stronę Indii, Chin oraz Japonii, gdzie dotarł 1 czerwca. Lot na Hawaje był jednym z trudniejszych ze względu na trudne warunki pogodowe oraz dystans. Solar Impulse 2 pokonał około 8 tysięcy kilometrów w ciągu 5 dni.

 

Teraz piloci znajdują się na samym środku Pacyfiku i muszą naprawić baterie oraz wykonać kilka lotów testowych zanim wyruszą dalej, czyli do Stanów Zjednoczonych. Kontynuacja tej podróży może nastąpić dopiero w kwietniu. Potem czeka ich kolejna niebezpieczna trasa - piloci wyruszą z Nowego Jorku i będą musieli pokonać cały Ocean Atlantycki aż dotrą do Afryki Północnej, gdzie planowany jest postój.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/science-environment-33538442

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj