Sok pomarańczowy znacznie obniża ryzyko zachorowania na demencję w podeszłym wieku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Picie soku pomarańczowego każdego ranka może zapobiegać demencji. Naukowcy prześledzili dietę ponad 28 tys. mężczyzn w wieku od 51 do 70 lat i odkryli związek pomiędzy zmniejszeniem ryzyka demencji a piciem soku pomarańczowego.

 

Łącznie 27 842 mężczyzn było zaangażowanych w badanie, które obejmowało okres od 1986 do 2002 roku. Badacze korzystali z kwestionariuszy, zbieranych co cztery lata w celu zgromadzenia danych na temat diety, w szczególności częstotliwości spożywania owoców i warzyw.

 

Okazało się, że ogólnie zdrowe odżywianie może zmniejszyć ryzyko demencji. Ludzie, którzy regularnie spożywali warzywa i owoce, okazali się o 17% mniej podatni demencję i o 34% procent rzadziej występowały u nich problemy z pamięcią.

U osób pijących codziennie sok pomarańczowy różnica była znacząca. Mężczyźni, którzy codziennie spożywali ten napój, mieli o 47% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia demencji, niż mężczyźni, którzy spożywają jedynie jedną porcję owoców miesięcznie.

 

Naukowcy ostrzegli jednak, że picie soku pomarańczowego i zdrowe odżywianie nie przywróci funkcji mózgu, które zostały już utracone. Badanie pokazuje tylko związek pomiędzy piciem soku pomarańczowego a zapobieganiem ryzyku demencji.

Wiek nadal stanowi główny czynnik ryzyka dla zmian w strukturze mózgu oraz utracie pamięci i funkcji poznawczych. Nadal nie ma lekarstwa na demencję, lecz istnieją leki, które tymczasowo poprawiają lub stabilizują utratę pamięci.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis
loading...


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Jak zwykle i jak zawsze 

Jak zwykle i jak zawsze  piszesz o czymś co  nie wykonalne jest  , jednak zachęta powstała  z tym że  pomarajdy u nas nie rosną  , gdyby chodziło o sok z jabłek lub śliwek albo gruszek (agrestu , porzeczek czarnych lub czerwonych, rabarbaru,malin , poziomek , jeżyn,jagód czy nawet z owoców dzikiej   róży ) to ni hu hu   temat ten nie przejdzie  bo sponsor arta płaci za pomarańczowy szok(czytaj : koncentrat made in usej z israela , unilevel ) , który musi być  wyciśnięty z zdrowych i świerzych owoców oraz wypity zaraz po wyciskaniu bo inaczej utraci swoje właściowości . Tak że   napisałeś  coś  co jest prawie nieosiągalne w Polsce  ,chyba że mieszka się  w miejscu gdzie taki owoc  rośnie  na wyciągnięciu ręki , tak jak ja teraz ;)  . Swoim  artem  skazałeś  większość męszczyzn w Polsce na 100% demnecję ale jest dla nich szansa bo: -"lecz istnieją leki, które tymczasowo poprawiają lub stabilizują utratę pamięci."-   

 

no to tym czasem zdrowia mAtis 

Skomentuj