Śnieg na Antarktydzie zmienił kolor na czerwony

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

W pobliżu ukraińskiej antarktycznej bazy Akademik Wernadskij, która znajduje się na wyspie Galindez w pobliżu Półwyspu Antarktycznego, śnieg zmienił kolor na czerwony. Stało się tak z powodu kwitnienia jednokomórkowych zielonych alg Chlamydomonas nivalis, informuje na swojej stronie na Facebooku Ministerstwo Edukacji Ukrainy.

 

Glony kwitną, gdy sprzyjają temu warunki pogodowe. Komórki Chlamydomonas nivalis zawierają zielony pigment - chlorofil, a także czerwoną warstwę karotenu, która chroni glony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

 

Podczas tego zjawiska czerwony śnieg topnieje szybciej niż biały, co przyczynia się do zmian klimatu. Ukraińcy informują, że podobne kwitnienie glonów Chlamydomonas nivalis można również zaobserwować w Arktyce, Alpach i innych ekosystemach górskich.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj