Smugi kondensacyjne mają znaczący wpływ na klimat

Kategorie: 

Źródło: Internet

Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że układające się w charakterystyczną siatkę smugi kondensacyjne pozostawiane za samolotami mają znaczący wpływ na ziemski klimat. ostatnio tematem tym zainteresowali się naukowcy z University od Reading i ich rezultaty wskazują, że w dużym stopniu przyczyniają się one do globalnego ocieplenia.

 

Smugi kondensacyjne zwykle znikają chwile po przelocie odrzutowca, ale czasami dają podstawę dla chmur typu cirrus, pod tym względem można powiedzieć, że, świadomie czy przypadkiem, są one zasiewane.

 

Według naukowców trwałe smugi kondensacyjne powstają wtedy, gdy powietrze na wysokościach przelotowych jest bardzo zimne i posiada odpowiednio wilgotność. W takich warunkach smugi są bardzo trwałe i nakładają się na siebie tworząc charakterystyczną siatkę.

 

Wyniki badań wskazują na to, że należałoby się zastanowić nad zmianami składu paliwa lotniczego. Na dodatek wezwano do korekt tras przelotowych, aby samoloty latały przez obszary, w których nie powstaje aż tyle trwałych smug.

 

Tak jak chmury naturalne tak i sztuczne powodują, że duża ilość przychodzącej energii słonecznej jest odbijana, co powoduje efekt chłodzenia, ale chmury tłumią też wypromieniowywanie energii z powierzchni Ziemi, co wpływa na ocieplenie. Badania wskazują na to, że w ogólnym bilansie energetycznym tych procesów przeważa raczej efekt ocieplenia niż ochłodzenia.

 

Uczeni sugerują, że linie lotnicze powinny koordynować trasy i wysokość przelotową z meteorologami. To mogłoby pomóc w unikaniu obszarów, które szczególnie często przyczyniają się do powstawania trwałych smug kondensacyjnych.

 

Naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich badań w periodyku IOP Research Letters, twierdzą, że rządy na całym świecie, powinny zacząć uwzględniać istotny wpływ smug na klimat.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ekoprzewodnik.pl

Dziękuję za ciekawy artykuł,

Dziękuję za ciekawy artykuł, zerknęłam też do tekstu źródłowego. Rzeczywiście, stale odkrywane są nowe zależności związane z ociepleniem i czasami są to zależności zaskakujące, tak jak z opisanym wpływem smug kondensacyjnych na powstawanie chmur. W tekście źródłowym znajduje się też informacja, ze naukowcy robili wyliczenia, co będzie miało większy efekt: spalanie paliwa na dłuższej trasie czy właśnie to "zasiewanie chmur" i okazuje się, że w wielu przypadkach dłuższa trasa wywiera w sumie mniejszy efekt... Tylko, że w ogóle transport lotniczy, jeśli chodzi o emisję CO2 na pasażera/ km jest źródłem największych zanieczyszczeń. Według strony Klimat dla Ziemi w Wielkiej Brytanii transport lotniczy odpowiada za 7% emisji dwutlenku węgla. Lot samolotem 5000 km w dwie strony na wakacje to ponad 1 tona CO2. na każdego pasażera. Transport lotniczy jest ponadto najszybciej rosnącym źródłem emisji. Większość przelotów jest związana z ruchem turystycznym. Nie ma to nic wspólnego z życiową koniecznością. I znowu osobista przyjemność wygrywa z rozsądkiem i odpowiedzialnością.

Portret użytkownika ngusho

Przemysł samochodowy

Przemysł samochodowy życzliwie zauważa, że jeden Boeing 747 w ciągu 24h emituje tyle ile 250 aut przez rok. Hmmm.... Przelot z Europy do Australii i z powrotem to dla każdego z pasażerów emisja dwutlenku węgla o masie wielkiego słonia afrykańskiego, a jeśli doliczyć do tego budowę i utrzymanie samolotu i infrastruktury oraz wpływ będącego gazem cieplarnianym i wyzwalanego na dużej wysokości tlenku azotu, to wychodzi, że  sumarycznie pasażer odpowiada za emisję 5-8 ton dwutlenku węgla. Z samego jednego przelotu w tę i z powrotem... 
 

Wykres wzięty ze strony Ziemia na rozdrożu i tam można więcej o tym poczytać. Szczerze mówiąc, to ten wykres jest sprzed dobrych kilku lat. Wydaje mi się, że za 2012r ta liczba jest równa 5,9.
http://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedia/45/transport-lotniczy
 
 

Portret użytkownika ben

A miało być tak pieknie

A miało być tak pieknie słoneczko bezchmurne niebo a tu bęc znowu wyszło paskudztwo ze swych norek wyzywajace wszystkich od nieuków  .Kostek zakładaj filtry  na tę swą rure ale nie zapominaj o głowie by to co tam pozostało nieodparowało .
cyt..
To zwyczajni oszuści i idioci bez podstawowego wykształcenia.
Biedny robaku jarasz się tym spotterstwem twoja wiedza jest tak  mała jak i ty sory ruszyłem twój czuły punkt .Masz  w tej pustej makówce kilka bajtów  odziedziczyłeś  je
cyt..
Wasi dziadkowie nie sądzili że ich wnukowie będą takimi nieukami i będą mieli takie poważne problemy
 spotterku zajmij się czymś pożytecznym masz tak potężną wiedze !!według twej oceny poświęć swój cenny  czas na szukanie dowodów że  kondensacyjnechemtrailsy istnieją  że są szkodliwe  .
Miej rozum otwarty twórczy nie zamykaj się w sobie wiem że z tymi kilkoma bitami jest tobie ciężko ,ale jesteśmy z tobą twoja walka jest nasza walką  .Twoje motto na te wakacje szukanie dowodów że  kondensacyjnechemtrailsy istnieją  że są szkodliwe.
CZUWAJ!!!

Portret użytkownika ULtra

Zadaje ci fundamentalne

Zadaje ci fundamentalne pytanie,kiedy wreszcie pójdziesz na terapie??????udziele odpowiedzi za ciebie,Nigdy!wierze ze chciałeś to uczynić,lecz każdy z lekarzy poczynając od internisty załamywał ręce i diagnozowali tzw.pomrocznosc jasna,zibi,nie popadaj we frustracje,z tym da sie żyć....masz swój świat,i ciesz sie z tego...moja rada na twa przypadłość jest prosta,jedz na wakacje,i nie zabieraj ze sobą nic do ,,rysowania,,.........lecz dopóki nie wyjedziesz zmień swą,,twórczość,,przejdź na ,,martwa naturę,,.....

Strony

Skomentuj