"Smoczy człowiek" to nieznane ogniwo w ewolucji Homo sapiens

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawno, informowaliśmy o rewelacjach, ujawnionych przez czasopismo naukowe The Innovation. Dotyczyły one odkrycia w Chinach prehistorycznej czaszki, która może należeć do zupełnie nowego gatunku człowieka. Naukowcy nazwali go Homo longi, co wywodzi się z nazwy pobliskiej rzeki Czarnego Smoka. Badacze, okrzyknęli tego nieznanego humanoida mianem "Człowieka Smoka".

 

Dwa dodatkowe badania ujawniły i ostatecznie potwierdziły, że oszałamiająco dobrze zachowana czaszka pochodziła od samca, który zmarł co najmniej 146 000 lat temu. Tak zwany "Smoczy Człowiek" może być zaginionym ogniwem w łańcuchu ewolucji człowieka, albo przedstawicielem nieuchwytnej rasy Denisowian.

Czaszka znajdowała na dnie studni w miasteczku Harbin w północno-wschodnich Chinach, przez ponad 80 lat. Zdaniem badaczy, łączy w sobie prymitywne cechy, takie jak szeroki nos i niskie brwi z tymi, które są bardziej podobne do Homo sapiens. Homo longi może zastąpić neandertalczyków jako najbliższego krewnego naszego gatunku. Odnalezione szczątki, są blisko spokrewnione z kilkoma innymi skamieniałościami z całej Azji. Nowo zaproponowane drzewo filogenetyczne sugeruje, że Człowiek Smok jest najbliżej spokrewniony z fragmentem czaszki, nazwanym żuchwą Xiahe.

 

Odkrycie tych szczątków przypomina historię rodem z filmów akcji. Zgodnie z powielaną wersją historii, znaleziono ją w 1933 roku. Grupa chińskich robotników, natrafiła na te szczątki budując most w mieście Harbin, na północy Chin. Aby czaszka nie wpadła w ręce okupujących te tereny Japończyków, schowano w opuszczonej studni. Znajdowała się ona tam, aż do 2018 roku, kiedy to pierwoty odkrywca czaszki powiedział o niej swojemu wnukowi, na krótko przed śmiercią. Qiang Ji, jeden z autorów badania, przekonał rodzinę do oddania jej do Muzeum Nauki o Ziemi Uniwersytetu Hebei GEO.

Znalezisko jest ogromne w porównaniu z przeciętnymi czaszkami innych gatunków ludzkich. Mózg "Człowieka Smoka" był porównywalny pod względem wielkości do przedstawicieli Homo Sapiens. Chińscy naukowcy utrzymują, że inne zagadkowe chińskie skamieniałości, które trudno było dotąd sklasyfikować – takie jak szczątki znalezione w Dali w Yunnan w południowo-zachodnich Chinach oraz szczęka z płaskowyżu tybetańskiego, reprezentują stopniową ewolucję nowego gatunku. Pojawiła się również teoria, że Homo longi może być przedstawicielem Denisowian.

 

Tak zwani, Denisowianie to tajemniczy gatunek ludzi, który kiedyś, zamieszkiwał tereny Syberii i Wschodniej Azji. Niestety, znamy ich jedynie z nielicznych fragmentów ich kości i DNA, a do tej pory, brakowało jakichkolwiek większych śladów po tej kulturze. Analiza genetyczna odnalezionych szczątków tych hominidów, dowiodła że około 50 tysięcy lat temu, denisowianie krzyżowali się z ludźmi. Wiadomo to, ponieważ w jaskini Denisowa w Rosji (skąd pochodzi nazwa tej nowej rasy) odnaleziono fragmentaryczne szczątki tego nieznanego gatunku.

Denisowianie i Homo longi mieli duże, podobne zęby trzonowe, co zauważono zresztą w badaniu, ale biorąc pod uwagę niewielką liczbę skamielin dostępnych do porównania, nie można powiedzieć niczego ze 100% pewnością. Dopieo testy DNA, mogą pozwolić na wysnucie jakichkolwiek wniosków. Zespół planuje teraz sprawdzić, czy wyodrębnienie starożytnych białek lub DNA z czaszki jest możliwe. Wkrótce, rozpoczną się bardziej szczegółowe badania wnętrza czaszki przy wykorzystaniu tomograffii komputerowej.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Chciałem tylko jeszcze

Chciałem tylko jeszcze nadmienić, że to wszystko z naukowych dociekań OLEWA wprost, że Ziemia ma ok 4.5 mld lat ! W tym czasie moglo dokonać się WSZYSTKO z nacji, ewolucji i jeszcze więcej i co zakończyło się bez najmniejszego rozpoznawalnego śladu.Potem byl długo nic i dinozaury a potem ssaki.Ale czy te ssaki to my dzisiaj ? Tego nie wie nikt ! No ....itd... :) 

Portret użytkownika Kwazar

Zacznijmy może od pytania, co

Zacznijmy może od pytania, co wogóle wiemy o ewolucji ? Z Darwina wiemy, że najpierw były MAŁUPY i drzewa ! A potem wogóle się to wsystko samo i bez widocznej przyczyny, rypnęło. Tyle z nauki na dzisiaj,że wiem, że nic nie wiem. :)  

Portret użytkownika Michal20

wg Darwina przed człowiekiem

wg Darwina przed człowiekiem były małpy... ale dziś też mamy małpy. Ewolucja to bajka dla dorosłych ludzi. Świat naukowy wie, że to się nie spina i po cichu się z tego wycofują i zaczynają grać melodię, że życie powstało od obcej cywilizacji która sobie zrobiła eksperyment naukowy. Czyli z jednej bzdury w drugą bzdurę. Co do ewolucji to świat naukowy nie jest za bardzo zainteresowany oficjalnym obaleniem tej - teorii (!) bo trzeba by odbierać tytuły magistra i stopnie doktora. Wiele osób zrobiło naukowe kariery na tych ewolu-bzdurach.

Portret użytkownika Shshhssh

No nie wiem. Na całym świecie

No nie wiem. Na całym świecie są znajdowane czaszki w różnych kształtach i to nie pojedyńcze sztuki, wiele szkieletów o różnych budowach niepodobne do żadnego dzisiejszego nam znanego człowieka ale ta czaszka o której mowa dzisiaj jest niby wyjątkowa hehe dobre. Coś mi się wydaje że ras ludzkich było więcej niż tym pseudonaukowcom się wydaje wiele z nich było również bardzo mocno rozwiniętych świadczą o tym fakty ale to dzisiejszy człowiek myśli że jest superhomusem najmądrzejsi ze wszystkich bo mają google a
i tak nic nie potrafią zrozumieć ... (Śmiech)

Portret użytkownika Namaste

 dzisiejszy człowiek myśli że

 dzisiejszy człowiek myśli że jest superhomusem najmądrzejsi ze wszystkich bo mają google a
i tak nic nie potrafią zrozumieć 

Jedna z teorii głosi, że neandertalczyk był o wiele bardziej inteligentny niż my. Patrząc na to, jak wygląda dziś świat, nie tak trudno w to uwierzyć.  

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Portret użytkownika r

Po pierwsze

Po pierwsze
"Maksymalny wiek próbek, dla których można stosować metodę datowania radiowęglowego to 58–62 tys. lat. W przypadku próbek starszych zawartość 14C jest na tyle mała, że jej pomiar obarczony jest dużym błędem."

Po drugie, trzeba wynik dostosowac do zawartosci CO2 w okresie tych tysiecy lat

Po 3, ciezko znalezc ile materialu potrzeba zuzyc, aby datowac czaszke z takiego okresu. Moze trzeba by zuzyc pol czaszki, aby dokladnie datowac.
" Ten radioaktywny izotop jest stale wytwarzany w atmosferze przez promieniowanie kosmiczne, w reakcji z jądrami atomów azotu (których w powietrzu nie brakuje). Wytworzone atomy, a właściwie jądra atomowe 14C, po pewnym czasie zamieniają się spontanicznie z powrotem w jądra 14N. Atom 14C ma 50% szans by przeżyć 5730 lat, tak więc, średnio, w masie atomów 14C, połowa ich zniknie w ciągu takiego właśnie czasu."

Tak wiec szukanie tych brakujacych ogniw wyglada na czysta fantastyke. Rownie dobrze mozna powiedziec, ze ta czaszka ma 100tys albo 300tys.

Skomentuj