Śmierć ponad czterdziestu wielorybów na wybrzeżu Indonezji

Kategorie: 

Źrodło: Jakkarta Globe

Na jednej z plaż w Indonezji miejscowi rybacy znaleźli 46 ssaków morskich z gatunku grindwali. Te stadne walenie ostatnio bardzo często giną na plażach.

Nie ma pewności, co powoduje u tych zwierząt tak tragiczne pomyłki nawigacyjne. Wiadomo za to, że grindwale giną również na plażach w innych miejscach świata. Tym razem do śmierci 43 zwierząt tego gatunku doszło na wybrzeżu Morza Savu.

 

Jedna z hipotez wyjaśniających dziwne zachowanie zwierząt zakłada, że walenie zachowują się dziwnie ze względu na zmiany pola magnetycznego albo infradźwiękowy hałas, jaki mogą generować ocierające się o siebie płyty tektoniczne. Jest to interesujący trop dla ewentualnych badaczy tej okolicy, ponieważ ostatnio poinformowano o szeregu pęknięć w indoaustralijskiej płycie litosferycznej. Niewykluczone, że śmierć grindwali może być z tym jakoś związana.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kotenina

"...albo infradźwiękowy

"...albo infradźwiękowy hałas, jaki mogą generować ocierające się o siebie płyty tektoniczne."Wydaje mi się to dość prawdopodobne - zarówno w Ameryce południowej, gdzie umierały masowo delfiny - jak i w Indonezji, obserwuje się dużą aktywność sejsmiczną.

Wolność polega na tym, że ludzie nie boją się śmierci. Ani w ogóle niczego.

Portret użytkownika Kotenina

Tu jest pewna rozbieżność w

Tu jest pewna rozbieżność w artykułach na ten temat.Czytałam kilka źródeł, które twierdziły że zwierzątka nie miały śladów oparzeń, a widoczne na zdjęciach "rany" to po prostu efekt rozkładającego się ciała po jakimś okresie w wodzie.

Wolność polega na tym, że ludzie nie boją się śmierci. Ani w ogóle niczego.

Portret użytkownika PI720

Warto zwrócić uwagę na

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną potencjalną przyczynę wymierania ssaków morskich - sonary do pomiarów prądów morskich, dna oceanu oraz tego co kryje się pod dnem. Urządzenia te posiadają dużą moc, na tyle dużą że przepływający statek dokonując pomiarów może uszkodzić inne przyrządy pomiarowe w okolicy. Wygląda to jak strzał działem akustycznym. Na pewno nie pozostaje to bez szkody dla stworzeń morskich. Myślę że dla zwierząt posługujących się echolokacją to jak dla nas skok na główkę na beton.http://www.kpbs.org/news/2012/may/14/thousands-marine-mammals-may-be-harmed-navy-sonar-/

Portret użytkownika Monica

wyplywaja na brzegi BO NIE

wyplywaja na brzegi BO NIE CHCA PLYWAC W TAKIEJ TOKSYCZNEJ WODZIE ZANIECZYSZCZANEJ PRZEZ LUDZI, a nie przez zmiany pola magnetycznego, mysle że te ssaki są bardziej inteligentne i bez powodu by sie tak nie zachowywały.

Skomentuj