Śmiech zmniejsza ryzyko niepełnosprawności u osób powyżej 65 roku życia

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak się okazuje, powiedzenie śmiech to zdrowie, jest jak najbardziej uzasadnione. Okazuje się, że śmiech to rzeczywiście najlepsze lekarstwo! Naukowcy z Uniwersytetu Nagoya w Japonii potwierdzili to, odkrywając, że kontakty towarzyskie z przyjaciółmi w starszym wieku mogą zapobiegać rozwojowi różnych chorób.

Naukowcy odkryli, że śmiech z przyjaciółmi zmniejsza ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych lub fizycznych o ponad 30% u osób w wieku 65 lat i starszych. Do tej pory rzadko badano potencjalne korzyści zdrowotne śmiechu w życiu codziennym. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, naukowcy przeanalizowali dane z Japan Gerontological Evaluation Study (JGES), w którym przyjrzano się czynnikom związanym ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem osób w wieku 65 lat i starszych.

 

Badacze wykorzystali dane od 12 571 uczestników JGES. Wszyscy wypełnili ankiety dotyczące tego, jak często się śmieją i z kim spędzają czas. Oceniono ich śmiech w życiu codziennym z trzech perspektyw: rodzajów sytuacji, w których ludzie się śmieją, liczby sytuacji, w których ludzie śmieją się z innymi oraz osób, z którymi się śmieją.

 

Podczas mediany okresu obserwacji (6,3 roku) 1420 (11,3%) uczestników rozwinęło niepełnosprawność funkcjonalną. Zespół odkrył, że po uwzględnieniu czynników, takich jak spożywanie alkoholu, uczestnicy, którzy śmiali się z przyjaciółmi, zmniejszyli ryzyko niepełnosprawności funkcjonalnej o 30%. Co ciekawe, ci, którzy śmiali się z przyjaciółmi, mieli mniejsze ryzyko niepełnosprawności funkcjonalnej niż ci, którzy śmiali się ze swoimi partnerami lub dziećmi lub wnukami.

 

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób śmiech pomaga poprawić nasze zdrowie, chociaż uważa się, że proponowane mechanizmy stojące za korzyściami zdrowotnymi śmiechu to łagodzenie stresu i poprawa funkcji odpornościowych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mariusz Byksicz

Jedyne co zmniejsza

Jedyne co zmniejsza jakiekolwiek ryzyko to nowoczesna terapia genowa zawarta w dobroczynnych szczepionkach. Staruszkowie i staruszki szczepcie się jak najwięcej, nowe wspaniałe doznania z nowym ciałem. Wasze ciała w procesie transmutacji zostaną gruntownie niejako odmłodzone, zdrowie, pamięć, energia, witalność, sex, radość, szczęście. To wszystko jest teraz w zasięgu ręki, wszystko czego pragniecie możecie mieć już teraz. Wystarczy tylko przyjąć odpowiednią ilość tego bezcennego preparatu. Największe osiągnięćie ludzkości, to nieśmiertelność, oto teraz dzięki nowoczesnej medycynie to już się dzieje, to nie są bajki, ludzie czy chcecie być uczesnikami nowej złotej, wspaniałej ery.

Portret użytkownika kolo21

Moi rodzice co miesiąc tak

Moi rodzice co miesiąc tak sie śmiali gdy przychodziła emerytura aż umarli. Czy artykuł to fake. Mi jeszcze nie przyszedł rachunek za prąd i gaz i mam obawy bez kitu. A ten program osłonowy to w dupę można go se wsadzić. W marcu mają być dopiero dopłaty ha ha a ile? Tego nikt nie wie. Paliwo znowu zdrożało na Orlenie a oficjalnie staniało. 6.40 za 98 tak jak było.

kolo21

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj