Smartfony wywołują zmiany w mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com
Dotykowe telefony komórkowe stały się bardzo popularne i wiele osób korzysta z nich na co dzień. Jednak nie wszyscy wiedzą, że technologia ta wpływa bezpośrednio na nasz mózg - a konkretniej na korę czuciowo-somatyczną.

 

Kora czuciowo-somatyczna to obszar płatów ciemieniowych, które otrzymują informacje sensoryczne z różnych części ciała. Dr Arko Ghosh i jego zespół ze szwajcarskiego Uniwersytetu w Zurychu przebadał 37 osób z czego 27 korzystało codziennie z dotykowego telefonu komórkowego, a reszta posiadała tradycyjny telefon z klawiszami.

 

W trakcie badań, uczeni monitorowali fale mózgowe uczestników za pomocą elektroencefalografii (EEG). W ten sposób zaobserwowano, że kora czuciowo-somatyczna u osób które używały urządzenia dotykowego była znacznie bardziej aktywna - zwłaszcza gdy uczestnik używał kciuka.

Wniosek z przeprowadzonego badania jest taki, że korzystanie z nowej technologii zmienia nasz mózg oraz sposób, w jakim on funkcjonuje. Badacze twierdzą, że im więcej korzystamy z urządzenia dotykowego w ciągu dnia, tym większy będzie efekt. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Current Biology.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Samo wieczne gapienie sie w

Samo wieczne gapienie sie w smartfone, powoduję zidiocenie ludzkie. Bardzo rzadko używam cegło smartfona. Za duży do kieszeni a więc noszę zwykły telefon przy sobie na guziki. Ładuję go raz na 3, 4 dni i mam spokój.  Za to na Pececie siedzę non stop, z racji pracy i hobby.  I zauważam u siebie, zawroty głowy, osłabienie wzroku. problem z koncentracją itp. Czyli też ma to zły wpływ. Kiedyś dużo czytałem i nigdy nie miałem problemów z orto. Teraz, walę takie byki że sam się aż sobie dziwię:)

kolo21

Portret użytkownika Misiek

Pomijajac fakt bezsensownosci

Pomijajac fakt bezsensownosci tego artykulu poprzez brak jakichkolwiek wnioskow dodam tylko ze takie zmiany nazywaja sie ewolucja, wlasnie dlatego nie mamy ogonow i nie jestesmy kudlaci jak psy, no moze niektorzy sa ale to wyjatki. Swiat sie rozwija w zabojczym tempie. Kto wie jak bedzie wygladal czlowiek za jakis czas.

Portret użytkownika sasha

od 5 lat nie uzywam mojego

od 5 lat nie uzywam mojego smartphon'a, moglem w koncu pozwolic sobie na taki luksus(!) zeby go jebnac do najglebszej szuflady, wczesniej ze wzgledu na prace etc. mialem go przyrosnietego prawie do dupy, teraz tylko email w laptopie i zegarek meczaniczny na lapke :) 

Portret użytkownika &

pamiętam, że był tekst, że

pamiętam, że był tekst, że badano ludzi i wyniki mówiły, iż przedewszystkim kciuki są związane z procesem, ponieważ są najbardziej używane w kontakcie z urządzeniami mobilnymi i nie dotykają klawiszy, tylko płaską powierzchnię.

Skomentuj