Słynna Krzywa Wieża w Pizie już nie taka krzywa, jak kiedyś

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Krzywa Wieża w Pizie, słynny włoski zabytek, powoli traci swoją krzywiznę. Minęło wiele lat od przeprowadzonej renowacji, a znany na całym świecie budynek i tak prostuje się, choć w wolniejszym tempie.

 

Specjaliści z Uniwersytetu w Pizie nieustannie monitorują stan zabytkowej wieży. Jak wynika z najnowszych badań, na przestrzeni 20 lat, przechył Krzywej Wieży w Pizie zmniejszył się o całe 4 centymetry. Naukowcy stwierdzili jednak, że jej stan jest lepszy, niż prognozowano.

W latach 1993-2001, międzynarodowy zespół pod przewodnictwem profesora Michele Jamiolkowskiego, włoskiego inżyniera budownictwa oraz geotechnika polskiego pochodzenia z Politechniki w Turynie, zaplanował i wykonał renowację tego zabytku. Grupa wzmocniła fundamenty, aby nie dopuścić do dalszego przechylania się wieży.

Prace stabilizacyjne sprawiły, że Krzywa Wieża w Pizie jest obecnie w lepszej kondycji niż przypuszczano. Każdego roku, włoski zabytek „prostuje się” w mniejszym tempie, średnio o 0,5 cm w skali jednego roku. Po zakończonej renowacji, Michele Jamiolkowski dał przekrzywionej wieży 300 lat „gwarancji”.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj