Kategorie:
W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba słoni na chronionych obszarach Wybrzeża Kości Słoniowej dramatycznie spadła, aż do zaledwie około dwustu osobników.
Słonie całkowicie zniknęły z większości rezerwatów i innych obszarów chronionych Wybrzeża Kości Słoniowej. Wynika to przede wszystkim z braku jakichkolwiek środków ochronnych. Małe populacje tych zwierząt pozostają tylko na małych, odizolowanych obszarach w czterech z 25 obszarachy chronionych.
Wszystkim słoniom żyjącym na Ziemi grozi wyginięcie z powodu drapieżnych polowań i wylesiania. Jak dotąd procesy te w mniejszym stopniu wpływają jedynie na słonie indyjskie. Liczba ich afrykańskich odpowiedników gwałtownie spada od kilku dekad.
Przed drugą wojną światową w Afryce żyło od 4 do 5 milionów osób. Jednak do połowy lat 70-tych ich liczba spadła do 1,3 miliona. Na początku XXI wieku było ich już tylko 600 tysięcy. Naukowcy przypisują to trwającej niestabilności politycznej w Afryce równikowej.
Podejmowano liczne działania, które miały temu przeciwdziałać, jednak ostatnie obserwacje ekologów pokazują, że tendencja spadkowa liczebności tych zwierząt utrzymuje się. Wynika to niestety głównie z powodu popytu na kość słoniową w Azji. Ekolodzy piszą o tym zjawisku w czasopiśmie naukowym PLOS ONE.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj