Słonie niemal wyginęły w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba słoni na chronionych obszarach Wybrzeża Kości Słoniowej dramatycznie spadła, aż do zaledwie około dwustu osobników. 

 

Słonie całkowicie zniknęły z większości rezerwatów i innych obszarów chronionych Wybrzeża Kości Słoniowej. Wynika to przede wszystkim z braku jakichkolwiek środków ochronnych. Małe populacje tych zwierząt pozostają tylko na małych, odizolowanych obszarach w czterech z 25 obszarachy chronionych.

 

Wszystkim słoniom żyjącym na Ziemi grozi wyginięcie z powodu drapieżnych polowań i wylesiania. Jak dotąd procesy te w mniejszym stopniu wpływają jedynie na słonie indyjskie. Liczba ich afrykańskich odpowiedników gwałtownie spada od kilku dekad.

 

Przed drugą wojną światową w Afryce żyło od 4 do 5 milionów osób. Jednak do połowy lat 70-tych ich liczba spadła do 1,3 miliona. Na początku XXI wieku było ich już tylko 600 tysięcy. Naukowcy przypisują to trwającej niestabilności politycznej w Afryce równikowej.

 

Podejmowano liczne działania, które miały temu przeciwdziałać, jednak ostatnie obserwacje ekologów pokazują, że tendencja spadkowa liczebności tych zwierząt utrzymuje się. Wynika to niestety głównie z powodu popytu na kość słoniową w Azji. Ekolodzy piszą o tym zjawisku w czasopiśmie naukowym PLOS ONE.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tamola

"I wejdą do jaskiń skalnych i

"I wejdą do jaskiń skalnych i do jam ziemnych ze strachu przed Panem i przed blaskiem jego majestatu, gdy powstanie, aby wstrząsnąć ziemią.  W owym dniu rzuci człowiek kretom i nietoperzom swoje bałwany srebrne i swoje bałwany złote, które sobie zrobił, aby im się kłaniać, Wynosząc [ich] do jaskiń skalnych i do rozpadlin skalnych ziemi, z powodu strachu przed Panem, oraz przed chwałą Jego mocy, kiedy On pojawi się, by uderzyć okropnie ziemię. Dajcie sobie spokój z człowiekiem, który wart tyle, co tchnienie w jego nozdrzach! Bo za co można go uważać ? "

Skomentuj