Słonie afrykańskie - dzięki kłusownikom - coraz częściej rodzą się bez kłów

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Biolodzy zbadali mechanizm genetyczny odpowiedzialny za utratę kłów przez słonie afrykańskie. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Science.<--break->

Intensywne kłusownictwo na skutek rosnącego zapotrzebowania na kość słoniową podczas wojny domowej w Mozambiku (1977-1992) doprowadziło do szybkich zmian ewolucyjnych, w wyniku których wiele samic słoni nie miało kłów od urodzenia, co zwiększyło ich szanse na przeżycie.

 

Podczas tego konfliktu zbrojnego obie strony były uzależnione od handlu kością słoniową, ponieważ do walki potrzebne były pieniądze. Zmniejszyło to populację słoni o około 90 procent.

 

Naukowcy z Princeton University i badali to zjawisko z biologicznego punktu widzenia. Wykorzystując dane z historii i symulacje populacji zwierząt, naukowcy wykazali, że to intensywne kłusownictwo spowodowało te zmiany. Tylko samice rodzą się bez kłów, co świadczy o związku tej zmiany z płcią.

 

Naukowcy zbadali genom słonia i zidentyfikowali kilka genów, które mogą za to odpowiadać, w tym gen AMELX. U ludzi gen ten jest związany z tłumieniem wzrostu bocznych siekaczy homologicznych do kłów słonia.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika baca

chyba jestem słoniem, bo

chyba jestem słoniem, bo przez kłusowników też urodziłem się bez kłów...

napisz admin najważniejsze - że ze względu na kłusowników, coraz więcej rodzi się magistrów inżynierów, których myśliwi nie nadążają z legalnym odstrzałem, ze względu na ochronę LGBTHIV

 

 

Portret użytkownika Maryjan_66

Też jest tak, że im

Też jest tak, że im subkultura z wyższą tzw 'wolnościa w związkach' - tym mniej 'powabni' ludzie się rodzą z pokolenia na pokolenie. Kobiety stają sie babochłopami, męzczyźni chadzają do SPA i depilują sobie tu i tam, a dzieciaki coraz częściej nie wiedzą kim mają być.

Co do homosia - komentarze w formie jakiej on redaguje, nawet jeśli 100% prawdziwe skutecznie tak odstraszają większośc z znz, że pozostaje garstka może kilkudziesięciu stałych czytelników/komentatorów nabijajacych tu statystyki. Moja sugestia - zablokowac dodawanie obrazków, dłuższe komentarze z linkiem skracającym, i jeden komentarz pod jednym artykułem dla uzytkownika - może się nadpisywać wtedy, chyba że ktoś uczestniczy w dyskusji. Jak admin jest na to otwarty - to i znajdzie ktoś kto będzie umiał to zrobić, ogladalność wzrośnie. No chyba że jednym z adminów jest sam homoś.

Portret użytkownika Maryjan_66

Pewnie na palcach ręki można

Pewnie na palcach ręki można policzyć ludzi, którzy zaglądali tu a jednak też poddali się szczepieniu. W dobie niegraniczonego dostępu do informacji (choć ciężko zweryfikowac ich wartość) najlepszą metodą cenzury jest zamykanie ludzi w tzw bańkach informacyjnych. Ludzie z bańki "szczepionki są rozwiązaniem" zgladają na inne portale, proszczepienne i  tam wymieniają się komentarzami, czasem może któreś tu zaglądnie by zaczepny wpis zostawić. Tu mamy kolejną bańkę informacyjną, w której wiadomościami wymienia sie towarzystwo wzajemnej adoracji "preparaty są bee..", ale do nikogo poza tą bańką to nie dociera. Im radykalniejsze wpisy, tym ludzie o odmiennych poglądach łatwiej te informacje odrzucą, po  prostu pozostaną w swojej strefie komfortu informacyjnego, nawet jeśli z tego powodu mieli by szczeznąć, bo wytłumaczenie dla swych problemów i tak sobie dopowiedzą.

Strony

Skomentuj