Na Słońcu powstały trzy gigantyczne protuberancje

Kategorie: 

Potężne protuberancje na Słońcu - Źródło: helioviewer.com

Aktywność słoneczna pozostaje cały czas na niewielkim poziomie. Na Słońcu obecnie nie ma żadnych aktywnych plam, które mogłyby wygenerować poważne erupcje. Eksperci szacują, że prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysków klas M i X wynosi obecnie tylko 1%. Mimo to Słońce potrafi o sobie przypomnieć w inny sposób.

 

Od jakiegoś czasu najbardziej gwałtowne zjawiska następują według innego scenariusza. Na tarczy słonecznej formują się wielkie włókna plazmy, które sięgają niekiedy połowy wielkości Słońca. Po jakimś czasie formacje te odrywają się i ulatują w przestrzeń kosmiczną, bardzo często wpadając na naszą planetę.

Jak wynika ze zdjęć należącego do NASA satelity SDO, obecnie widać aż trzy takie ogromne namagnesowane włókna plazmy, które tworzą gigantyczne protuberancje, które są wyciągane od powierzchni gwiazdy w przestrzeń kosmiczną, na odległość niekiedy dziesiątek tysięcy kilometrów.

Wszystkie takie struktury są zwykle bardzo niestabilne i prędzej czy później odrywają się od Słońca. Nie sposób jednak powiedzieć kiedy to nastąpi. Obecnie protuberancje wychodzą też z pozycji w której ewentualne ich oderwanie się mogłoby skutkować silną burzą magnetyczną na Ziemi.

Niewątpliwie jednak jeśli ta tendencja w aktywności słonecznej się utrzyma, będziemy wkrótce świadkami kolejnych takich protuberancji, które przynajmniej okresowo będą w stanie wywołać zamieszanie w ziemskiej magnetosferze.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rodak

I znów  przystąpiono  do

I znów  przystąpiono  do  straszenia  społeczeństw  świata  nowymi  niby  jakimis  groźnymi  zdarzeniami na  Słońcu, bo  sianie  strachu wśród  społeczeństw  weszło  w  najostrzejszą  fazę.

Portret użytkownika Dr Piotr

Zawsze mnie zastaniawiało

Zawsze mnie zastaniawiało jedno, skoro od naszej gwiazdy odrywają się całkiem często takie porcje jej masy, to jak to jest,że słońce jeszcze wogóle istnieje?! Przecież w skali milionów lat,jakby posumować te wszystkie odrywki, to wyszłoby całkiem sporo masy...pewnie drugie takie słońce by się ulepiło. Czyli kiedyś słońce mogło być dużo większe.
Ma ktoś jakieś sensowne wyjaśnienie tego?

Skomentuj