Kategorie:
Aktywność słoneczna osiąga poziomy, których naukowcy się nie spodziewali, co może mieć poważne konsekwencje dla naszej planety w nadchodzących miesiącach. Wahania aktywności słonecznej mają ogromny wpływ na nasz klimat, a także mogą przyczyniać się do zwiększonej aktywności sejsmicznej. Obecny cykl słoneczny miał osiągnąć szczyt w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jednak na razie nie widać żadnych oznak spowolnienia aktywności Słońca.
Według danych z Solar Influences Data Analysis Center w Królewskim Obserwatorium w Belgii, średnia liczba plam słonecznych w sierpniu 2024 roku wyniosła 215,5. To najwyższy wynik od września-grudnia 2001 roku. Dla porównania, w lipcu liczba ta wynosiła 196,5. Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej NOAA wydało wstępne oświadczenie, że aktywność słoneczna jest najwyższa od marca 2001 roku.
Co ciekawe, eksperci przewidywali, że w sierpniu pojawi się tylko połowa zaobserwowanej liczby plam słonecznych. Wskazuje to na to, że maksimum słoneczne może być bliższe, niż początkowo sądzono, i może być bardziej intensywne niż oczekiwano. Może to prowadzić do silnych rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy.
Liczba plam słonecznych rośnie wykładniczo w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeśli trend ten utrzyma się we wrześniu, możemy spodziewać się silnych burz geomagnetycznych, podobnych do tej, która miała miejsce w maju 2024 roku. Wtedy to Ziemia doświadczyła najsilniejszej burzy geomagnetycznej od ponad 20 lat, z zorzami polarnymi widocznymi znacznie dalej na południe niż zwykle, nawet w regionach takich jak Floryda i Meksyk.
Silne burze geomagnetyczne mogą zakłócać nasze życie na wiele sposobów. W maju 2024 roku nawet sprzęt rolniczy został znacząco dotknięty. Ronald Rabon, właściciel Double R Farms, opowiadał, że podczas ekstremalnych poziomów słonecznych G-5 jego sprzęt zaczął się dziwnie zachowywać. GPS używany do precyzyjnego opryskiwania upraw tracił dokładność, co mogło prowadzić do przeopryskiwania i zniszczenia plonów.
W przypadku uderzenia w naszą planetę wystarczająco silnej burzy, mogłoby dojść do uszkodzenia sieci energetycznych, awarii internetu i masowych problemów społecznych na całym świecie. Miejmy nadzieję, że taki scenariusz nie zrealizuje się w najbliższym czasie.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Skomentuj