Słońce znacznie przyspiesza topnienie pokrywy lodowej

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Niemieccy badacze odkryli jedną z przyczyn, które niszczą wieloletnie pokrywy lodowe. Okazało się, że akweny roztopionej wody zalegające na powierzchni pól lodowych pełnią rolę soczewki, prowadzącej ciepło w głąb masy lodowej.

 

Szybka prędkość topnienia lodowców zaskoczyło naukowców, którzy nie spodziewali się tak nagłych zmian w obszarach arktycznych. To głównie, dlatego uczeni poszukiwali innych czynników poza oklepanymi dogmatami w stylu „globalnego ocieplenia”. Niemieccy naukowcy ukierunkowali swoje badania na efektach skupienia promieni słonecznych na lodzie. Jak zauważają, wyniki ich prac wskazują, że Słońce "pali" arktyczny lód.

 

Klimatolodzy uważają, że największym problemem jest zmiana jakościowa lodu. Eksperci z (NSIDC) w USA odkryli, że lód arktyczny "młodnieje” i w ciągu ostatnich dwóch lat nowy lód stanowił 80% całkowitej powierzchni pokrywy lodowej, podczas gdy w latach 1980-2000 liczba ta wynosiła średnio 55%.

 

Naukowcy stwierdzili, że w tych miejscach, w których gromadzi się woda topniejących powierzchni lodowych, skupia się promieniowanie słoneczne i energia cieplna bezpośrednio oddziałuje na głębsze poziomy lodu.  W efekcie, jak mówią klimatolodzy lód pęka i wkrótce rozbija się i rozpada.

 

Wcześniej naukowcy stwierdzili, że pokrywa lodowa Arktyki ogrzewa się prawie dwa razy szybciej niż wcześniej.  Istnieją obawy, że ta tendencja może prowadzić do bardziej intensywnego topnienia lodu, co z kolei spowoduje wzrost poziomu wody w oceanie i w konsekwencji zatopienie obszarów przybrzeżnych i niżej usytuowanych wysp.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pedro

Informacjaa dla admina, który

Informacjaa dla admina, który jest zaciętym denialistą (tzn. zaciekle zaprzecza odpowiedzialności ludzi za obserwowany efekt cieplarniany).
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2281/sceptycy-„ociepla-sie-–-to-ludzie-a-nie-slonce
Jeden z kluczowych sceptyków Chard Muller, po wieloletnich badaniach sponsorowanych przez Braci Koch (miliarderzy o konserwatywnych poglądach, którzy wzbogacili się na paliwach kopalnych i są znani z tego, że szczodrze dotują denialistów klimatycznych) stwierdził:
"Trzy lata temu dostrzegłem występujące w innych analizach klimatu problemy, które w mojej opinii podawały w wątpliwość sam fakt obserwowanego ocieplania się klimatu. W zeszłym roku, po intensywnych badaniach, w których uczestniczyły dziesiątki naukowców, doszedłem jednak do wniosku, że globalne ocieplenie jest prawdziwe a wcześniejsze oszacowania tempa ocieplania się były poprawne. Teraz idę o krok dalej: prawie wyłączną przyczyną ocieplania się klimatu są ludzie.
Rezultaty naszych badań pokazują, że średnia temperatura nad lądami w ostatnich 250 latach wzrosła o 1,4°C, z czego większość wzrostu (o ponad 0,8°C) miała miejsce w ostatnich 50 latach. Ponadto najprawdopodobniej praktycznie całość tego wzrostu wynika z emisji gazów cieplarnianych przez ludzi."
Nie wiem czy to skłoni admina do rewizji swoich poglądów ale może zacznie więcej uwagi poświęcać faktycznym wynikom badań naukowych, bo te nie pozostawiają na nas uchej nitki (jako na sprawdzach obserwowanych anomalii pogodowych).
 

Portret użytkownika gregluc

a ile ten muller dostał kasy

a ile ten muller dostał kasy od ekoterorystów za zmiane poglądów?
"najprawdopodobniej praktycznie całość tego wzrostu wynika z emisji gazów cieplarnianych przez ludzi."" tym tekstem to sobie sam strzeliłes w kolanko, skoro kilkdziesiat naukowcow pracuje iles lat i zarabia na tym krocie po czym oswiadczaja prawdopodobnie to ja ci powiem zupelnie za darmo  i po chwili namysłu ze nie prawdopodonie a na 100% czeka nas jeszcze kilka zlodowaceń i ocieplen kilmatu na tej pieknej planecie Ziemia i czy to ci pasuje czy nie z naszym czy bez naszego wspoludzialu. Wracaj do szkolki i zacznij na nowo studiowac geografie i histore świata ale nie tylko tego wspołczesnego.

"Nie czyń innym, czego dla siebie nie pragniesz" ( 孔夫子)

Portret użytkownika observator

Co za pseudo-naukofcy

Co za pseudo-naukofcy wymyslają takie  teorie???
No po prostu brak słów !!!
Matka Ziemia i Ojciec Słońce WIEDZĄ najlepiej co jest dla NICH najlepsze.
Żaden pomylony naukowiec nie powinien sie na ten tema wypowiadac dopóki - doputy nie zgłębi WIEDZY o tym jak funkcjonuje nasz Układ Solarny, Nasza Galaktyka i Nas Wszychświat - to tak na początek.
Te Pomylone "Teorie" niech sobie Wsadzą w swoje CZARNE DZIURY !!!
To tak na początek, a później zobaczymy. 
Dzieje sie tak dlatego - BO TAK SIĘ MA DZIAĆ !!!
Nam wypada jedynie się z tym pogodzić albo też i nie ale to zależy od tego jak bardzo jesteśmy ROZWINIĘCI !!! 
Jeśli się komuś nie podobaja Zmiany Na Matce Ziemi to Niech szybciutko szybciutko zmieni "wymiar" ale najpierw niech się zastanowi nad podstawowym faktem Swojego Istnienia TU i Teraz - Po CO Tu PRZYBYŁEŚ/AŚ ISTOTO ?
Pozdrawiam CIEPLUTKO :):):)

Portret użytkownika syriues

Po pierwsze slonce to nie

Po pierwsze slonce to nie wszystko.Nie bagatelizujcie jednej rzeczy,przeciw drugiej.Ziemia i jej zywy organizm jest bardziej zlozony i nie mozna pisac ,ze slonce powoduje roztapianie lodu.Bo moze byc slonce,moze byc lod i moze byc - 100 stopni w minusie.Wiec prosze o chociazvy wstrzemiezliwosc w pisaniu bzdur

Portret użytkownika Pulsar

Jeżeli patrzeć na lód

Jeżeli patrzeć na lód arktyczny z punktu biblijnego - czyli że powstał z wody która wytrysła z głębokich komór w ziemi by sprowadzić potop, to może następuje proces odwrotny,... lód sie topi i woda powoli wraca pod ziemię,...
Zawsze mnie zastanawiało to - czy linia brzegowa nnie powinna być tam gdzie jest szelf oceaniczny ?

Portret użytkownika promyk

To może oni powinni te chemię

To może oni powinni te chemię rozsiewać nad biegunami albo jakieś inne substancje co to powstrzymają promieniowanie na biegunach a nie nad nami. Bo tam jest najwieksza dziura ozonowa. Ale może komuś zależy na tym aby na arktyce było ciepło, przecież już maja chrapkę na złoża, które tam są. ?

Portret użytkownika boulibrat

"To może oni powinni te

"To może oni powinni te chemię rozsiewać nad biegunami albo jakieś inne substancje co to powstrzymają promieniowanie na biegunach a nie nad nami."- Przepraszam a byłeś na biegunie, że wiesz, że tam tego nie rozsiewają? Skoro robią to u nas to tam w 100% pare razy częściej Wink

Strony

Skomentuj