Słońce zmienia powierzchnię księżyca znacznie intensywniej niż wcześniej sądzono

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Drobne nanocząsteczki żelaza, w przeciwieństwie do jakiejkolwiek naturalnej formy istnienia tego materiału na Ziemi, są wszechobecne na powierzchni Księżyca, a naukowcy starają się zrozumieć przyczynę tych różnic. Nowe badania prowadzone przez doktoranta Christiana J. Tai Udovicica z Uniwersytetu Północnej Arizony w USA ujawniają ważne nowe szczegóły, które pomagają zrozumieć zaskakująco wysoką aktywność powierzchni Księżyca. 

 

W swoim artykule naukowcy wykazali, że promieniowanie słoneczne może być ważniejszym źródłem księżycowych cząstek żelaza niż wcześniej sądzono. Zderzenia asteroid i promieniowanie słoneczne wpływają na Księżyc w wyjątkowy sposób, ponieważ Księżyc nie posiada ochronnego pola magnetycznego i atmosfery, które zmniejszałyby wpływ podobnych efektów w przypadku Ziemi.

 

Zarówno asteroidy, jak i promieniowanie słoneczne erodują księżycowe skały i glebę, tworząc nanocząsteczki żelaza, które mogą być wykrywane przez pokładowe instrumenty naukowe orbiterów księżycowych. W badaniu wykorzystano dane zebrane przez NASA i japońską sondę JAXA, aby określić, jak szybko nanocząstki żelaza tworzą się na Księżycu w czasie.

„Od dawna wierzyliśmy, że wiatr słoneczny ma tylko niewielki wpływ na ewolucję powierzchni Księżyca, podczas gdy w rzeczywistości może być najważniejszym czynnikiem w tworzeniu nanocząstek żelaza” – powiedział Udovicic. „Ponieważ żelazo pochłania dużo światła, nawet bardzo małe ilości tych cząstek można wykryć z bardzo dużych odległości – co czyni je doskonałym wskaźnikiem zmian zachodzących na powierzchni Księżyca”.

Ku zaskoczeniu naukowców mniejsze nanocząsteczki żelaza formowały się w tym samym tempie, w jakim powstały uszkodzenia promieniowania próbek zebranych przez astronautów misji księżycowej Apollo – a to wskazuje, że Słońce było mocno zaangażowane w ich powstawanie, podsumowują autorzy.

 

Praca na temat słonecznej erozji Księżyca została opublikowana w czasopiśmie Geophysical Research Letters.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Przypadek . Księżyc

Przypadek . Księżyc nieustannie się od ziemi oddala , zatem kiedyś nie zasłaniał słońca w całości i kiedyś ponownie tak będzie . Ważniejsze jest pytanie , jak to się stało że tak wielki obiekt został księżycem tak małej planety ? Co ciekawsze , istnieją starożytne zapisy mówiące o czasach gdy księżyca przy ziemi nie było wcale (!) i o konsekwencjach jego pojawienia się na orbicie , gdzie wywołał on katastrofalne zmiany na ziemi - powodzie , trzęsienia i tsunami oraz zmiany klimatyczne .

Portret użytkownika Namaste

A co to za zapisy, które

A co to za zapisy, które mówią, że Ziemia nie miała księżyca? Ja słyszałem o tym, że Ziemia miała 3 księżyce. Ten, który mamy obecnie. Drugi nazywany Luna (tak w językach romańskich do dziś mówi się na księżyc) i trzeci Fatta. Ten trzeci miał uderzyć w Ziemię około 13 tysięcy lat temu, co spowodowało potop i między innymi zatonięcie Atlantydy. Od jego nazwy ma pochodzić słowo "fatalny". Oczywiście nie ma na to naukowego potwierdzenia i można to uznać za czyjś wymysł, ale z tym się spotkałem, a z tym że Ziemia nie miała księżyca nie bardzo. Z drugiej strony możemy przyjąć, że był taki okres, że Ziemia faktycznie nie miała swojego satelity i że księżyc został przyciągnięty przez Ziemię. To jest nawet dość logiczne i nie potrzeba żadnych zapisków, by dojść do takiego wniosku. 

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Portret użytkownika Quark

Grecki filozof Arystoteles

Grecki filozof Arystoteles (384 pne. - 322 pne.) Napisał , że zanim Helleńczycy zajeli Arkadię , na ziemi istniała cywilizacja zwana Pelesgianami zamieszkująca ziemię "zanim na niebie pojawił się księżyc". 

Apoloniusz z Rodos (III w pne.) pisał : "Gdy nie wszystkie ze sfer były na niebiosach , zanim powstały ludy Danai i Deukalion , prym wiodły ludy Arkadii zamieszkujace pasma górskie żywiące się żołędziami a było to zanim pojawił się księżyc".

Owidiusz (43 pne. - 17 ne.) - pisał o Arkadyjczykach jakoby byli "przed księżycową cywilizacją" , która "posiadła lądy zanim narodził się Jowisz a starsi byli niż księżyc".

Plutrach (grecki kronikarz 46 ne. - 127 ne.) pisał o ludziach przedksiężycowych mających wpływ na późniejsze cywilizacje.

 

Skomentuj