Słońce wkracza w fazę hiperaktywności! Czy jesteśmy gotowi na kosmiczne zagrożenie?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Słońce wchodzi w fazę maksimum słonecznego, okresu zwiększonej aktywności, której kulminacją mogą być potężne burze słoneczne. Naukowcy niedawno odkryli ogromny archipelag plam słonecznych na powierzchni Słońca, sugerując, że nadchodzące maksimum słoneczne może być intensywniejsze niż przewidywano. Plamy słoneczne są ciemnymi obszarami na Słońcu, wskazującymi na intensywną aktywność magnetyczną, i często są źródłem rozbłysków słonecznych oraz koronalnych wyrzutów masy (CME).

 

Pierwsza grupa plam słonecznych, AR3490, pojawiła się 18 listopada, a następnie pojawiła się kolejna, AR3491. Ich łączna szerokość to 125 tysięcy km, co jest ponad 15 razy większe niż szerokość Ziemi. Naukowcy z uwagą obserwują ten obszar, spodziewając się wzmożonej aktywności słonecznej w najbliższych dniach i tygodniach.

 

Występowanie tak dużych i aktywnych grup plam słonecznych budzi obawy o zbliżające się maksimum słoneczne i jego potencjalne skutki. Burze słoneczne mogą zakłócać systemy łączności, powodować przerwy w transmisji sygnałów radiowych i komunikacji satelitarnej, a także przerywać działanie sieci energetycznych. Ponadto istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu i zagrożenia dla astronautów na pokładzie statków kosmicznych i satelitów.

 

Doktor Sarah Gibson, fizyk zajmujący się słońcem, podkreśla, że obecna aktywność plam słonecznych może wskazywać na nadchodzący wybuchowy szczyt aktywności słonecznej. Naukowcy koncentrują się na monitorowaniu tego regionu, aby zrozumieć możliwe konsekwencje dla Ziemi.

 

Historycznie, burze słoneczne miały istotny wpływ na naszą planetę. Wydarzenie Carringtona w 1859 roku, jedno z najbardziej znaczących, spowodowało powszechne zakłócenia w systemach telegraficznych. Gdyby podobne wydarzenie miało miejsce dzisiaj, konsekwencje mogłyby być znacznie poważniejsze z uwagi na naszą zależność od technologii.

 

W odpowiedzi na te wyzwania, naukowcy i inżynierowie opracowują zaawansowane systemy ostrzegania i środki ochronne. Dr Thomas Berger, dyrektor Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej, podkreśla potrzebę inwestycji w badania i technologię, aby lepiej przewidywać burze słoneczne i minimalizować ich skutki.

 

Odkrycie ogromnego archipelagu plam słonecznych i zbliżające się maksimum słoneczne stanowi przypomnienie o potencjalnym zagrożeniu, jakie burze słoneczne mogą stanowić dla Ziemi. W związku z tym niezbędne jest ciągłe monitorowanie i badanie tych zjawisk, aby lepiej zrozumieć je i opracować skuteczne strategie łagodzenia ich skutków.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Rabin.poziom33

Czekam z niecierpliwością

Czekam z niecierpliwością kiedy dotrze do ziemi i Zrobi porządek z tymi wszystkimi zboczeńcami którzy udają że rządzą oraz tymi którzy nimi kierują z tyłu. Którzy wprowadzają ten sztuczny chaos , pseudo wojny , pseudo konflikty tylko po to żeby jeszcze więcej się dorobić.

Taki idiota pseudo komputerowiec specjalista od szczepionek ( wystawiony front men)

czarny Gamoń który wszystko wie na temat zdrowia ludzi na świecie  (wystawiony front men)

admin tego portalu który dorabia się na opłatach w dupie ma tak na dobrą sprawę co się wydarzy w Polsce i z tymi ludźmi którzy tu mieszkają.

To są chorzy ludzie którzy mają trwały zmiany w mózgu o których fantastycznie mówi ŁOBACZEWSKI.

I taki kraj który atakuje sam siebie po to żeby obok zaatakować bezbronny kraj (który okupuje ) któremu teraz wszystko odcięli i na dobrą sprawę są zależni od zboczonego agresora. Tak reagują tylko ludzie których nikt na świecie nie lubi .

Wszyscy którzy dają minusy pod dobrymi wypowiedziami na ludzi którzy martwią się o to żeby się jeszcze zmieniło

 

Portret użytkownika wiktor wektor

Czyli nie różnisz się w tym

Czyli nie różnisz się w tym względzie od wszystkich którzy czekają "zbawienia przez mesjasza", bo w tym przypadku pokładasz nadzieję w kosmicznym katakliźmie który ma rozwiązać ziemskie problemy - nie rozwiąże.

Portret użytkownika axell69

I  z  czego  będziesz żył

I  z  czego  będziesz żył autorze  tych wszelkich straszydeł i horrorów   jakie tu  zapodajesz  monotonnie  ??  Jak pierdolnie    to   np  ja  poradzę sobie   ale co  zrobi  calusieńka  redakcja ZnZ   - sTalinn   kuva nawet  na lizaka  nie zarobi   bo jego podejście  do zycia   jest adekwatne  do jego  artów  ,   Inschtalatora  dorwą    kibole   i łeb  mu upierdolą     a    administracja    ??   No nie  wiem  ,  po kilku latach współ zastraszania  tubylców    popierdolonymi  tytułami  swoje piętno   zostawiło  - więc nie    sądzę  że coś dobrego 

Admin   to chcesz  tego co tu cytujesz czy   nie chcesz ??  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj