Słońce ustanowiło absolutny rekord braku aktywności w erze kosmicznej. Czy czeka nas epoka lodowcowa?

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Trwające obecnie minimum słoneczne jest naprawdę coraz głębsze. W ostatni weekend, słońce ustanowiło rekord w zakresie pozostawania tarczy słonecznej zupełnie bez plam. Coś takiego nie miało miejsca od czasu gdy ludzkość rozpoczęła erę kosmiczną. 

 

Do tej pory w 2019 roku, nasze Słońce, przez ponad 270 dni nie miało żadnych aktywnych regionów. Taka sytuacja trwa w ciągu ostatnich 33 dni z rzędu. Od czasu gdy ludzie zaczęli latać w kosmos nie obserwowano aż tak nieaktywnego Słońca.

 

Poprzedni rekord braku aktywności miał miejsce w poprzednim cyklu solarnym, w 2008 roku. Wtedy Słońce pozostawało bez plam, przez 268 dni. W erze nowożytnej właśnie minimum słoneczne z lat 2008-2009, było uważane za najdłuższe w czasie ery kosmicznej. Jednak to co dzieje się ze Słońcem w 2019 roku pobiło ten rekord i może on zostać jeszcze bardziej wyśrubowany.

 

Zwykle minimum słoneczne jest normalną częścią jedenastoletniego cyklu, ale dwa ostatnie minima z lat 2008-2009 i 2018-2019 są zupełnie inne od poprzednich. Jedynym odpowiednikiem do tych zjawisk może być rok 1913, który plam słonecznych nie było przez 311 dni z rzędu.

 

Minimum słoneczne w zdecydowany sposób zmienia charakter pogody kosmicznej. Zupełnie nie dochodzi do rozbłysków słonecznych a burze geomagnetyczne stają się rzadkością. Z drugiej strony, mniejsza aktywność Słońca powoduje, że do Ziemi dociera więcej promieniowania kosmicznego, co wzmaga ilość radiacji w wyższych warstwach atmosfery, a to nie jest korzystne dla satelitów i astronautów.

Według prognoz NOAA i NASA dla trwającego cyklu słonecznego obecne minimum słoneczne potrwa do kwietnia 2020 (+/- 6 miesięcy), a następnie nowe maksimum słoneczne rozpocznie się w lipcu 2025 r. Oznacza to, że niska liczba plam i tak słaba aktywność słoneczna może trwać jeszcze przez jakiś czas. 

 

Jednak jeśli naukowcy się mylą i plamy nie wrócą do 2025 roku, to może się okazać, że będziemy musieli stawić czoła minimum słonecznemu trwającemu kilkadziesiąt lat, co biorąc pod uwagę przykłady historyczne, może w zdecydowany sposób ochłodzić ziemski klimat. Wtedy może się okazać, że zamiast zwalczać, będziemy marzyć o globalnym ociepleniu.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Epokę lodowcową, to Wy

Epokę lodowcową, to Wy zobaczycie ale w kinach, jak wyjdzie kolejna część! ROFL
Póki co, wszekie znaki na niebie i ziemi mówią co innego...
Połowa grudnia, a na dworze 13°C!
Zim nie ma w Europie od dekady, a każde kolejne lato gorętsze od poprzedniego!
Epoka lodowcowa... ROFL

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika aaa

Właśnie oglądałem na You tube

Właśnie oglądałem na You tube dziennik telewizyjny z 1989r. A w nim prognoza pogody na Święta: deszcz i 10 stopni C. Przypominam sobie że chyba w zimie 1989/90 nie było w ogóle śniegu. Mam jedno zdjęcie ze śniegiem z listopada. Zimne zimy zawsze występowały cyklicznie. Ostatnio 2006-2011.

Portret użytkownika Lommo

W latach 80- tych były tylko

W latach 80- tych były tylko 3 zimne i śnieżne zimy . A pamiętam to dokładnie bo mieszkałem na nowym blokowisku gdzie kombinat budowlany z ziemi z wykopów usypał górkę do zjeżdzania na sankach czy nartach , i tylko 3 zimy był z tej górki pożytek. Ba nawet jak byłem na wczasach w górach , w Zakopanym czy Suchej Beskidzkiej , to śnieg był epizodyczny, pamiętam jak non stop siedziałem w kinie ośrodka wczasowego no narty były bezużyteczne.

Portret użytkownika Esemokayyyyyhhyhu74858&

A to kula ziemska ogranicza

A to kula ziemska ogranicza się tylko do Polski bądź Europy? Polecam poszperać w internetach i uruchomić myslenie. Tutaj ciepłej gdzies zimniej. Jeden biegun rozmarza ale na drugim pokrywa lodowa rośnie. U nas ciepelko w grudniu w "cieych krajach" coraz częściej zapoznają się z zimnem i sniegiem.

Portret użytkownika Hteysgsy

Czy właśnie jestem świadkiem

Czy właśnie jestem świadkiem tego jak randomy z internetu podczas wyzwania się i grozenia zaglada kluca się o to kto widział więcej jahwow na obłoku? 

Niezapomnijcie się powyzynac w imię boga, demona itp. czysta kwintesencja wiedzy oświeconych pozyskiwanej  z internetu. Życzę wszystkim wam wesołych świąt, a jak wam źle i nie możecie się już doczekać apokalipsy to hop w petelke na co wyzsze drzewo i po problemie. 

Dodam tylko że książeczki Pisza ludzie a nie bogi. Nie wstyd wam orzeszki, głosić takie rzygowiny na pomniejszym portalu, gdzie co druga chmura czy cień to objawienie Maryi ? Zaraz... fakt to idealne miejsce :) 

Strony

Skomentuj