Słońce kontra ISON, pojedynek trwa. Znaczny wzrost jasności komety

Kategorie: 

Źródło: NASA/SOHO

Już tylko godziny dzielą nas od oczekiwanego od dawna wydarzenia. Kometa C/2012 S1 (ISON) zbliża się do powierzchni gwiazdy i nadal pozostaje w relatywnie dobrym stanie. Najbliższe godziny dadza odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie, czy przetrwa ona ekstremalne temperatury panujące w atmosferze Słońca.

 

Astronomowie sądzili, że ISON zdoła zbudować jasność nawet o wielkości magnitudy -13, ale modele te okazały się zbyt optymistyczne, ponieważ zakładały większą zawartość wody w jądrze. Mimo to kometa z godziny na godzinę staje się coraz jaśniejsza i według ostatnich danych osiąga już magnitudę -4, czyli powinna być bardzo dobrze widoczna.

Jej drogę ku przeznaczeniu można obserwować obecnie za pomocą obserwatoriów solarnych. Szczególnie imponująco wygląda ona na obrazach przesyłanych przez koronograf LASCO C3 zainstalowany na pokładzie satelity SOHO. Powinna być tam widoczna do piątku 29 listopada do godzin wieczornych.

 

Niedługo kometa ISON będzie wchodziła w pole widzenia koronografu LASCO C2. Powinno do tego dojść około 13:00 czasu uniwersalnego. Pozostanie w jego zasięgu, co najmniej do 23:00 UTC.

 

 

 

 

http://soho.nascom.nasa.gov/data/realtime-images.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika xx

Ludkowie, kometa w drodze

Ludkowie, kometa w drodze powrotnej nie będzie tak silno świecić, bo porusza się w tym samym kierunku co wiatr słoneczny. Zatem jej prędkość w stosunku do wiatru jest dużo mniejsza, a co za tym idzie jej pole magnetyczne znacznie słabiej wzbudza otaczającą plazmę.

To dlatego naukowcy twierdzą, że komety tracą duży procent swojej masy podczas zbliżenia do Słońca. Ale to nie prawda.
Tak samo jest z ISON. Zaczęła się oddalać od Słońca i jej jasność spadła, Przy prędkości z jaką się porusza, jej prędkość w stosunku do wiatru słonecznego jest niewielka, a co za tym idzie jej jasność również.

Strony

Skomentuj