Słoje drzew wskazują na wpływ odległych supernowych na Ziemię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według nowych badań Roberta Brakenridge'a, geologa z University of Colorado w Boulder w USA, potężne kosmiczne eksplozje, które miały miejsce tysiące lat świetlnych od Ziemi, mogły pozostawić ślady geologiczne i biologiczne na naszej planecie,

Jego badanie dotyczy skutków supernowych, które są jednymi z najpotężniejszych eksplozji we wszechświecie. Tylko przez kilka miesięcy jedna eksplodująca gwiazda może uwolnić tyle energii, ile Słońce wydziela przez cały swój cykl życia.

 

Supernowa, do której mogłoby dojść bardzo blisko nas może wymazać ludzką cywilizację z powierzchni Ziemi. Jednak bardziej odległe rozbłyski gwiazd również wpływają na naszą planetę, zanurzając ją w strumieniach niebezpiecznego promieniowania i niszcząc warstwę ozonową. W tym okresie pod wpływem promieniowania kosmicznego na Ziemi zachodzi zmiana w budowie szeregu atomów, w tym atomu węgla, a powstałe w jej wyniku atomy radioaktywne można utrwalić badając nagromadzony w tym okresie materiał biologiczny, który we współczesnej epoce występuje już w postaci złóż węgla.

Aby zbadać ten możliwy efekt, Brackenridge zbadał słoje drzew pod kątem oznak radioaktywnego węgla. Ku jego zaskoczeniu, porównując listę pobliskich supernowych z okresami, w których wykryto niewyjaśnione piki odpowiadające zwiększonemu stężeniu węgla radioaktywnego obserwowano w słojach drzew. Naukowiec znalazł kilka bliskich dopasowań. Zgodnie z tymi odkryciami, stosunkowo bliskie supernowe mogły spowodować poważne zmiany klimatyczne na Ziemi w ciągu ostatnich 40 tysięcy lat.

 

Na tym etapie pracy wyciągniętych wniosków nie można nazwać jednoznacznymi, ale skłaniają do zastanowienia się, jak głęboko kosmiczne wydarzenia wpływają na stabilność życia na Ziemi. Badanie zostało opublikowane w International Journal of Astrobiology.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wackrapp

Może tylko ja mam takie

Może tylko ja mam takie głupie wrażenie, ale akurat takie dywagacje jak wpływ supernowych na drzewa to juz lekka przesada. Jakna razie to 90 procent kosmicznych "odkryć" Opiera sie na przypuszczeniach, a nie dowodach.nie przekonuje mnie to ani troche. Nie mówie że naukowcy nie mają racji, ale już bez przesady, pomyślmy... Supernowa gdzieś tam sobie wybuchła, nasz układ słoneczny ma własną gwiazde, więc wpływ innej gwiazdy znajdującej sie pierdyliard lat świetlnych od naszego układu ma kolokwialnie mówiąc "gówno do gadania" W kwestii roślin akurat na ziemi.

Skomentuj