Ślimaki i pluskwy są zdrowsze niż wieprzowina i wołowina

Kategorie: 

Źródło: tg

Jednym z głównych wyzwań zagrażających ludzkości jest kryzys żywnościowy. W związku z tym trwa aktywne poszukiwanie nowych produktów spożywczych. Bezkręgowce należą do najbardziej obiecujących źródeł białka. Naukowcy z Instytutu Biologicznego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego badają wartość odżywczą kilku gatunków mięczaków i owadów. Analiza wykazała, że skład odżywczy czerwonych i szarych ślimaków pod wieloma względami przewyższa mięso zwierząt gospodarskich.

 

Badania prowadzone są w ramach projektu strategicznego JST „Biologia inżynieryjna” przy wsparciu programu „Priorytet 2030”. „Wykorzystywanie bezkręgowców do jedzenia staje się trendem nie tylko w krajach azjatyckich, ale także w Europie. Na przykład największy ośrodek przemysłowy, w którym hoduje się owady na żywność, znajduje się w Holandii. W Rosji ten kierunek dopiero zaczyna się rozwijać, ale nikt nie ma wątpliwości co do jego perspektyw. Białko zwierzęce jest niezbędne dla ludzkiego życia. Z tego punktu widzenia bezkręgowce są najlepszą opcją.”

 

Biolodzy z TSU prowadzą badania nad wartością odżywczą kilku gatunków ślimaków. Pierwsze uzyskane wyniki wykazały, że bezkręgowce pod wieloma względami przewyższają zwierzęta hodowlane.

„Wyhodowaliśmy szare i czerwone ślimaki ze stadium jaja do postaci dorosłych zdolnych do rodzenia potomstwa i przeanalizowaliśmy ich skład odżywczy” — wyjaśnia Anastasia Simakowa, kierownik Wydziału Zoologii Bezkręgowców w BI TSU.

Wyniki były w dużej mierze nieoczekiwane. Okazało się więc, że biomasa ślimaków zawiera chitynę, której nie ma w mięsie zwierząt hodowlanych. Pierwiastek ten poprawia motorykę jelit i funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Oprócz tego biomasa ślimaków zawiera węglowodany, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i E, których nie ma w zwyczajowo spożywanych przez ludność produktach mięsnych. Jeśli mówimy o chrząszczach, to mają one najwyższą zawartość białka - 25,9 g / 100 g, natomiast w wołowinie - 18,6 g / 100 g. Pod względem mikroelementów, witamin i kaloryczności ten rodzaj bezkręgowców ma mniej więcej takie same wskaźniki jak ślimaki.

 

Jednocześnie ilość białka w biomasie ślimaków jest porównywalna z jego poziomem w mięsie zwierząt domowych, a ilość tłuszczu jest niezmiernie mniejsza. Odpowiednio kaloryczność bezkręgowców jest kilkukrotnie niższa. Bardzo bogaty okazał się również skład mikroelementowy badanych obiektów. Na przykład analiza wykazała wysoką zawartość żelaza, magnezu, fosforu i cynku – najważniejszych pierwiastków śladowych dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu.

„Jeśli mówimy o uprawie przemysłowej, to bezkręgowce są bardzo opłacalną ekonomicznie historią” - zauważa Sergej Czernyszew. „Po pierwsze nie potrzebują ciepła, te gatunki mogą bez problemu egzystować w temperaturze +10°C. Nie boją się odpowiednio wysokiej wilgotności, do hodowli takich zwierząt można wykorzystać piwnice. Żywność to wszelkie trociny z niewielką ilością niedrogich enzymów, odpady owocowe, warzywne. Nie ma potrzeby inwestowania w pastwiska i drogie pasze.”

Kolejną cechą wyróżniającą taki produkt jest jego przyjazność dla środowiska. W produkcji mięsa zwierząt gospodarskich szeroko stosowane są antybiotyki, pasze z pestycydami. Bezkręgowce nie wymagają takich środków zapobiegawczych, jak stosowanie leków przeciwbakteryjnych. Podłoże podawane bezkręgowcom pozbawione jest pierwiastków toksycznych. Według biologów mięso bezkręgowców to czyste białko zwierzęce zawierające niezbędne aminokwasy, które nie są syntetyzowane w organizmie człowieka. Bezkręgowce mogą być wykorzystywane jako pokarm w różnych postaciach, na przykład w postaci suplementu w proszku.

 

Dodajemy, że naukowcy planują również zbadać śluz bezkręgowców. W wielu krajach jest aktywnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Coraz większą popularność zyskują np. koreańskie kosmetyki na bazie mucyny ślimaka. Badania prowadzone przez biologów z TSU dostarczą rosyjskiej branży kosmetologicznej danych niezbędnych do stworzenia nowych skutecznych produktów.

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika ba

Ja tam wole jedzenie które

Ja tam wole jedzenie które dał ludzkość Bóg Biblii :

Rodzaju 9:  A bojaźń przed wami i trwoga przed wami będzie nad wszelkim żywym stworzeniem na ziemi i nad wszelkim latającym stworzeniem niebios, nad wszystkim, co się porusza po ziemi, i nad wszelkimi rybami morza. Oto dane są w wasze ręce.+  Wszelkie poruszające się zwierzę, które żyje, może służyć wam za pokarm.+ Tak jak zieloną roślinność daję wam to wszystko.+  Tylko mięsa z jego duszą+ — jego krwią+ — nie wolno wam jeść.+

Dzieje Apostolksie 10: 11  i zobaczył niebo otwarte+ oraz jakieś naczynie, które zstępowało niczym wielka lniana płachta spuszczana za cztery końce na ziemię; 12  były w nim wszelkiego rodzaju stworzenia czworonożne i ziemskie stworzenia pełzające, i ptaki nieba.+ 13  I dobiegł do niego głos: „Wstań, Piotrze, zarzynaj i jedz!”+ 14  Lecz Piotr rzekł: „Ależ nie, Panie, gdyż nigdy nie zjadłem nic skalanego i nieczystego”.+ 15  I znowu, po raz drugi, głos rzekł do niego: „Przestań nazywać skalanym+ to, co Bóg oczyścił”.

A jak komuś smakują robaki,  ja mu ich nie zabraniam jeść , to twoja wolna wola !

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika ba

Kapłańska 7: 27  Każda dusza,

Kapłańska 7: 27  Każda dusza, która spożywa jakąkolwiek krew, dusza ta zostanie zgładzona+ spośród swego ludu’”.

Dzieje Apostolskie 15:28  Albowiem duch święty+ i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia,+ z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych: 29  macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom,+ i od krwi,+ i od tego, co uduszone,+ i od rozpusty.+ Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać,+ dobrze się wam powiedzie. Bądźcie zdrowi!”

Spożywanie krwi czy jej wprowadzanie do organizmu jest Biblijnie zabronione , kto nie liczy się z Bogiem  Biblii będzie miał poważne kłopoty!

A tak prywatnie, mnie spożywane krwi czy jej wprowadzanie do organizmu kojarzy się z wampiryzmem !

 

Rodzaju 9:4  Tylko mięsa z jego dusząa — jego krwiąb — nie wolno wam jeść.c

Kapłańska 3:17  „‚Oto ustawa po czas niezmierzony dla waszych pokoleń, we wszystkich waszych miejscach zamieszkania: Nie wolno wam jeść żadnego tłuszczu ani żadnej krwi’”.a

Kapłańska 7:26  „‚I nie wolno wam jeść żadnej krwia — czy to z ptaka, czy z czworonożnego zwierzęcia — w żadnym z miejsc, gdzie mieszkacie.

Kapłańska 17:10  „‚Jeśli jakiś człowiek z domu Izraela lub jakiś osiadły przybysz, który przebywa pośród was jako przybysz, spożywa jakąkolwiek krew,a to zwrócę swe oblicze przeciw duszy,b która spożywa krew; i niechybnie zgładzę go spośród jego ludu.

Powtórzonego Prawa 12:16  Tylko krwi nie wolno wam jeść.a Masz ją wylać na ziemię jak wodę.b

Powtórzonego Prawa 12:23  Tylko bądź stanowczo zdecydowany nie jeść krwi,a gdyż krew jest dusząb i nie wolno ci jeść duszy wraz z mięsem.

1 Samuela 14:32  I lud rzucił się chciwie na łup,a i brał owce oraz bydło, jak też cielęta, i zarzynał je na ziemi, i lud zabrał się do jedzenia z krwią.b

 

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika ba

Czarnina  - każde pożywienie

Czarnina  - każde pożywienie z dodatkiem krwi jest Biblijnie zabronione :

Rodzaju 9:4 Tylko mięsa z jego dusząa — jego krwiąb — nie wolno wam jeść.c

Kapłańska 3:17

17  „‚Oto ustawa po czas niezmierzony dla waszych pokoleń, we wszystkich waszych miejscach zamieszkania: Nie wolno wam jeść żadnego tłuszczu ani żadnej krwi’”.a

Kapłańska 7:26  „‚I nie wolno wam jeść żadnej krwia — czy to z ptaka, czy z czworonożnego zwierzęcia — w żadnym z miejsc, gdzie mieszkacie.

Kapłańska 17:10  „‚Jeśli jakiś człowiek z domu Izraela lub jakiś osiadły przybysz, który przebywa pośród was jako przybysz, spożywa jakąkolwiek krew,a to zwrócę swe oblicze przeciw duszy,b która spożywa krew; i niechybnie zgładzę go spośród jego ludu.

Powtórzonego Prawa 12:16 Tylko krwi nie wolno wam jeść.a Masz ją wylać na ziemię jak wodę.b

Powtórzonego Prawa 12:23 Tylko bądź stanowczo zdecydowany nie jeść krwi,a gdyż krew jest dusząb i nie wolno ci jeść duszy wraz z mięsem.

1 Samuela 14:32 I lud rzucił się chciwie na łup,a i brał owce oraz bydło, jak też cielęta, i zarzynał je na ziemi, i lud zabrał się do jedzenia z krwią.b

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika ba

Spożywanie krwi jest tym

Spożywanie krwi jest tym samym co przelewanie krwi u Boga Biblii:

Rodzaju 9:  Kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew,+ bo na obraz Boży uczynił On człowieka.

 

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika Hannto

Ale ty zdajesz sobie sprawę

Ale ty zdajesz sobie sprawę że ślimaki, robaki, żuki itp to wszystko jest częścią tego wszelkiego poruszającego się zwierzęcia które żyje i które może służyć ludziom za pokarm? Bo mam wrażenie że nie pojmujesz że to także jest część jedzenia które jak to ujełeś "Bóg Biblii dał ludzkości" (ale poważnie jeśli nazywasz go Bogiem Biblii to wyraźny znak że nie ogarniasz czytania ze zrozumieniem). Więc ostatecznie wszystko sprowadza się do gustu.

Portret użytkownika Hannto

To żadne odkrycie bo kraje

To żadne odkrycie bo kraje Azjatyckie takie jak Chiny itp odkryły to wszystko dawno temu. Po za tym główny problem jest gdzieś indziej. Nie można tym zastąpić trzody hodowlanej bo z takich ślimaków niewiele da się zrobić, a ludzie nie lubią jeść wkółko tego samego co potwierdza ilość potraw które wymyślili na przestrzeni wieków. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany to można to wszystko o kant tyłka rozbić.

Strony

Skomentuj