Ślepy chrząszcz bez skrzydeł został nazwany na cześć Grety Thunberg

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według Londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej niedawno zbadany i opisany gatunek chrząszczy został nazwany na cześć młodej szwedzkiej działaczki Grety Thunberg.

 

Nowy gatunek należy do rodziny chrząszczy Ptiliidae. Okazuje się, że te chrząszcze są wszechobecne, ale są raczej słabo zbadane ze względu na swój niewielki rozmiar. Wydają się karłowate w porównaniu z innymi podobnymi przedstawicielami ww. rodziny. Michael Darby, przyrodnik postanowił zwrócić uwagę na zalety Greta Tunberg, nadając nazwę na jej cześć bardzo małemu chrząszczowi.

 

Chrząszcz mierzy mniej niż jeden milimetr długości, nie posiada skrzydeł i oczu, ale za to ma dwa długie „czułki” anteny, które wyglądają jak warkocze Grety. Dr Michaela Darby wybrał to nazwę, ponieważ był pod wrażeniem kampanii ekologicznej Grety Thunberg.

 

Należy zauważyć, że chrząszcz Nelloptodes gretae został po raz pierwszy odkryty w Kenii w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku przez Williama Bloka, który przekazał próbki do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie w 1978 roku. Od tego czasu okaz jest przechowywany w jednym ze zbiorów muzeum.

 

Przypomnijmy, że Greta Thunberg zasłynęła z samotnych happeningów przeciw zmianom klimatu, które organizowała w piątki przed szwedzkim parlamentem zamiast chodzić do szkoły. Później jej protest zyskał poparcie na całym świecie, nie tylko wśród młodych, ale także wśród dorosłych działaczy. Thunberg stała się celebrytką,  zapraszaną na główne imprezy międzynarodowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Jakiś tam czytelnik

Analizując tę wiadomość w

Analizując tę wiadomość w odwrotnym kierunku - Greta ze swoją kampanią została porównana do małego, ślepego i pozbawionego skrzydeł robaka. Myślę że ta symbolika jest adekwatna. Poprawiło mi to humor.

Portret użytkownika euklides

Oczywiście doktor Darby nie

Oczywiście doktor Darby nie rozumie nic poza chrząszczami. W szczególności nie rozumie, że gdyby kampania Grety Thunberg odniosła sukces, to zamiast siedzieć wygodnie na uczelni zajmując się jakimiś pierdołami na koszt podatników, najpewniej byłby już pożywieniem dla chrząszczy. Nowy wspaniały świat to już rzeczywistość.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj