Sławny genetyk opracował urządzenie do drukowania DNA

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Genetyk Craig Venter, twórca bakterii z minimalnym genomem, opracował urządzenie syntezujące złożone biomolekuły – od małych peptydów do RNA oraz DNA. Do stworzenia cząsteczki DNA urządzenie wymaga jedynie jego cyfrowego opisu oraz roztworów prekursorowych.

 

Craig Venter zyskał sławę jako naukowiec, który opracował mapę genomu ludzkiego. Następnie genetyk poświęcił się badaniom nad tworzeniem sztucznego życia. W 2010 roku laboratorium Ventera opracowało sztuczną kulturę bakterii z DNA, które naukowiec znacznie uprościł. Stworzona przez człowieka bakteria z minimalnym genomem zyskała nazwę „Cynthia”.

 

Badacz skonstruował maszynę zdolną do syntezy ogromnych łańcuchów nukleotydów bez interwencji człowieka. Tuszem dla biodrukarki są roztwory nukleotydowe, a jej produktem wyjściowym są biocząsteczki. Maszyna zyskała nazwę przetwornika cyfrowo-biologicznego.Wcześniej Venter negocjował z Elonem Muskiem, właścicielem SpaceX, aby wysłać biodrukarkę na Marsa celem tworzenia sztucznych bakterii w jego środowisku. Póki co urządzenie ma mniej futurystyczne zastosowania, może być używane do syntezy leków, których dostarczanie jest szczególnie trudne, na przykład na Międzynarodową Stację Kosmiczną lub do odległych obszarów na Ziemi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika TOMEK123

Czyli w żywych komórkadh są

Czyli w żywych komórkadh są urządzenia do powielania DNA,które poruszają się z dużą prędkością.Według naukowców te urządzenia powstały zupełnie przypadkowo "od pioruna","w pobliżu podmorskiego wulkanu" i tak dalej.Wyznawcy fałszywej religii,to znaczy "ewolucji"dosznali kolejnego ciosu

Skomentuj