Śladowe ilości plutonu odkryto 45 km od elektrowni Fukushima Daiichi.

Kategorie: 

Getty Images

To pierwszy wypadek, gdy ten niebezpieczny izotop został odkryty tak daleko od uszkodzonej elektrowni jądrowej. Pluton jest śmiertelnie niebezpieczny i jego pojawienie się aż 45 km od zakładu nie zwiastuje niczego dobrego. Wykrycie plutonu wskazuje, że paliwo MOX (plutonowo uranowe) stosowane w jednym z reaktorów zostało częściowo uwolnione. Informacja o wykryciu plutonu jest niestety potwierdzona przez japońskie Ministerstwo Nauki.

 

Ujawnienie tych informacji zbiegło się z zaleceniem Rządu Japonii, aby ewakuować się z okolic wciąż problematycznej elektrowni jądrowej. Rząd informuje dodatkowo, że wykryto również niskie poziomy radioaktywnego strontu i to ponad 100 km od zakładu.

 

Większość materiałów radioaktywnych odkrywanych w okolicy elektrowni to cez i jod. Raport, który opublikował rząd japoński mówi też o tym, że wykryte poziomy skażenia plutonem i strontem są niezwykle małe w porównaniu do dużej koncentracji cezu.

 

Toshiso Kosako, ekspert z Uniwersytetu w Tokio powiedział, wprost, że poziomy są minimalne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

 

Mimo zapewnień naukowców ostatnie odkrycie niepokoi wielu ludzi, bo wskazuje na to, że na ludzie w dużo większym promieniu od elektrowni są narażeni na ekspozycję. Mimo, że ani pluton ani stront nie emitują jak cez i jod silnego promieniowania gamma to odkładają się w kościach i płucach. Po wniknięciu do organizmu powodują raka i białaczkę

 

Oba izotopy mają też bardzo długie czasy połowicznego rozpadu. W przypadku strontu to 29 lat a w przypadku plutonu nawet do 24 000 lat. To czyni je wysoce toksycznymi, bo nawet w ciele emitują promieniowanie alfa.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mirand2

Każda elektrownia atomowa to

Każda elektrownia atomowa to potencjalna "brudna" bomba jądrowa!Przykład Japoni pokazał, że zanik zasilania to katastrofa. Czy jednak do tego potrzeba tsunami, czy trzęsienia ziemi? Nie, wystarczy rozbłysk słoneczny, który uszkodzi linie przesylowe i transformatory i każda EA zamieni się po kilku godzinach w atomowy wulkan. Ostrzegają przed takim scenariuszem rosyjscy fizycy. Zresztą ci co są na bierząco powinni zwrócić uwagę na całą serię awari w ostatnich miesiącach jakie miały miejsce w EA na całym świecie - wszystkie były związane z zanikiem zasilania.

Ale gdy to się zacznie dziać, wyprostujcie się i podnieście głowy, ponieważ zbliża sie wasze wyzwolenie.

Portret użytkownika JPshemek

Niszczmy więcej, jeszcze w

Niszczmy więcej, jeszcze w Polsce jest nam potrzebna elektrownia jądrowa. A ile elektrowni się buduje  i będzie budować, nic tylko czekać na kolejne trzęsiennie wulkan czy inne zjawiska pogodowe lub atak terrorystyczny.

„Nikt nie jest bardziej zniewolony, niż ci którzy fałszywie wierzą że są wolni."

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Skomentuj