Skutki przebiegunowania Ziemi mogą być katastrofalne

Kategorie: 

Źródło: NASA, pixabay.com, Imgur.com

Bieguny magnetyczne Ziemi już niebawem mogą zamienić się miejscami. Wiadomo już, że niewątpliwie spowoduje to ogromny chaos na całym świecie. Przebiegunowanie Ziemi może prowadzić do problemów z energią elektryczną oraz do wielu wielu katastrof naturalnych.

Eksperci ostrzegają, że zmiana ta jest bardzo prawdopodobna, tym bardziej, że nastąpiło osłabienie pola magnetycznego o 15 procent w ciągu ostatnich 200 lat.

 

Zgodnie z raportem Undark, przebiegunowanie może spowodować wzmocnienie promieniowania ultrafioletowego i sprawić, że promienie słoneczne staną się dla nas o wiele groźniejsze niż dotychczas.

Raport ostrzega, że wszystkie satelitarne systemy, które odpowiadają za sieci elektryczne, mogą zawieść, powodując wyłączenie urządzeń elektronicznych na całym świecie. Zdaniem raportu – nawet spłukanie toalety może stać się niemożliwe. Artykuł podziela obawy Daniela Bakera, dyrektora Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej na Uniwersytecie Kolorado w Boulder, który ostrzegł:

 „Pewne miejsca na naszej planecie staną się niemożliwe do zamieszkania po przebiegunowaniu (...) Jednak globalna apokalipsa nie jest jeszcze pewna. Jak wyjaśnia NASA: „Wielu teoretyków usiłowało zrobić z tego naturalnego, geologicznego zjawiska, coś w rodzaju ogromnej katastrofy, która doprowadzi do zniszczenia Ziemi.”

Historycznie, bieguny magnetyczne Północy i Południa zmieniały się co 200 000 do 300 000 lat. W rzeczywistości zdarzało się to setki razy w ciągu ostatnich trzech miliardów lat. Zdaniem niektórych, zmiana jest teraz „opóźniona”, ponieważ poprzednie przebiegunowanie miało miejsce 780 000 lat temu.

Dowodem na postępujące przebiegunowanie jest dryf ziemskiego bieguna północnego oraz oznaki słabnięcia pola magnetycznego, takie jak anomalia na południowym Atlantyku. Jest to obszar na Ziemi gdzie wewnętrzny pas Van Allena jest najbliżej powierzchni. Powoduje to wzrastającą ekspozycję naładowanych cząstek elementarnych co jest bardzo niebezpieczne dla satelitów przelatujących nad tym obszarem. 

 

Południowo Atlantycka Anomalia (SAA) zlokalizowana jest na Oceanie Atlantyckim pomiędzy Brazylią i RPA. To dlatego jest ona obserwowana przez Hermanus Magnetic Obserwatorium w Kapsztadzie w Republie Południowej Afryki.  Stały monitoring tego miejsca jest istotny, ponieważ pozwala nam na określenie stopnia postępu zmiany biegunowości ziemskiego pola magnetycznej, ponieważ nie jest pytaniem czy ono nastąpi, ale raczej kiedy.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (6 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika romell

Możemy po gdybać. Nie jestem

Możemy po gdybać. Nie jestem fizykiem tylko elektrykiem jak napiszę coś błędnie to proszę o poprawkę ale ludzi którzy chcą mądrze na ten temat porozmawiać, a nie o spuszczaniu wody w klozecie.

Jeżeli nic się niezmieniło to za pole magnetyczne ziemi odpowiada wirujące (stalowe) jądro ziemi. Chcąc odwrócić bieguny ziemskie, teoretycznie jądro powinno wirować w przeciwnym kierunku. o ile dobrze pamiętam słońce też posiada bieguny i jest 11 letni cykl przebiegunowania-czy co 11 lat wirowanie słońca się zmienia? nigdzie nie znalazłem wzmianki aby co 11 lat słońce zmieniało kierunek wirowania. Domniemuję że cały czas kręci się w te samą stronę, a bieguny się zmieniają! Dodajmy że słońce stanowi 98% masy naszego układu a ziemia jak dobrze pamiętam 0,2 %. Osobiście uważam że ziemia dalej będzie się kręciła z zachodu na wschód dla uszczypliwych patrząc na biegun N obecny w lewo jednym słowem bez zmian.

Co się może wydażyć w momencie przebiegunowania ?

Jeżeli faktycznie jądro ziemskie jest odpowiedzialne za magnetyzm ziemi to jak wspomniałem wcześniej powinno zacząć wirować w przeciwnym kierunku a to jest już zagrożeniem, bo jeżeli jądro ciekłe przestanie się kręcić to zwiększy swoją objętość zgodnie z moją wiedzą a to grozi wybuchem super wulkanów, które również mają opuźnienie tak jak przebiegunowanie. Czy superwulkany mają powiązanie z przebiegunowaniem - myślę że tak. Napewno "zgaśnie" cała elektronika ale bez tego jeszcze da się żyć - co po nie którzy niepotrafią ale się da. Dostaniemy troszeczkę wiatru słonecznego - czyli promieniowania z słońca. 

Widzę tu jednak troszeczkę zależności patrząc na wykresy i dane z słońca,ziemi,yellowstone. Słońce - co cykl jest słabsze piszą o minimum słonecznym, ziemia - przebiegunowanie przyśpiesza pole magnetyczne słabnie, yellowston - wzrasta aktywność sejsmiczna zwierzęta uciekają(coś przeczuwają), dziwne dzwięki na ziemi etc... W/g mnie jest jakaś inna siła z głębi galaktyki (kosmosu) która za to odpowiada a życie na ziemi nie powstało przypadkiem          

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Bujda na resorach - zanik

Bujda na resorach - zanik pola mag. nie ma wpływu na wzmożenie prom. ultrafioletowego którego natężenia zależy od... grubości warstwy ozonowej a ta - od natężenia ultrafioletowego promieniowania jonizującego!!! Zatem spowodowane zanikiem pola mag. promieniowanie korpuskularne paradoksalnie  - wespół w zespół z jonizującym nadfioletem -  może pogrubić warstwę ozonową i zmniejszyć operatywność nadfioletu na pow. Ziemi! Klatka pola mag. więzi natomiast wysokoenergetyczne cząstki naładowane jakimi tryska w nas Słońce a nie ma wpływu na intensywność pasma UF widma słonecznego!

Portret użytkownika romell

Mylisz grawitacje z

Mylisz grawitacje z magnetyzmem. w szkole mnie uczyli że światem żądzi magnetyzm (elektryka), ale niedawno gdzieś czytałem że to błędna teoria a światem żądzi grawitacja.  Jest to zrozumiałe gdyż bez grawitacji nie było by magnetyzmu. zastanawiam się ile jeszcze teori zostanie obalonych a które nie zobaczą światła dziennego.

P.S.

To o czym piszesz zmiana masy to jest G dla szerokości geograficznej polski wynosi 9.81 m/s2 na biegunie wynosi 1 m/s2 a na równiku 9.78 m/s2 tak że jak chcesz sobie ująć masy waż się na równiku ale względem polski będziesz ląejszy tylko 0.3 %

Pozdr.

Portret użytkownika Mała konwalia

Po co straszyć ludzi ?

Po co straszyć ludzi ? Przebiegunowanie trwa od wielu lat.Na Pikniku Naukowym wiele lat temu studenci z Uniwersytetu lub PW tego nie pamietam, pokazywali cały schemat przebiegunowania.Jest spójnym ,powolnym procesem,gdzie przez cały czas Ziemia ma ochronę .To nie jest pierwszy raz w jej historii,a jak widać ludzie istnieją.Jeśli były kataklizmy to powód-czynnik ludzki i jego działalność na szkodę ziemi ,gniew Boży czy wierzymy czy tez nie . .

 

Portret użytkownika Mała konwalia

Po co straszyć ludzi ?

Po co straszyć ludzi ? Przebiegunowanie trwa od wielu lat.Na Pikniku Naukowym wiele lat temu studenci z Uniwersytetu lub PW tego nie pamietam, pokazywali cały schemat przebiegunowania.Jest spójnym ,powolnym procesem,gdzie przez cały czas Ziemia ma ochronę .To nie jest pierwszy raz w jej historii,a jak widać ludzie istnieją.Jeśli były kataklizmy to powód-czynnik ludzki i jego działalność na szkodę ziemi ,gniew Boży czy wierzymy czy tez nie . .

 

Strony

Skomentuj