Na skutek smogu, w chińskiej restauracji pobierano opłaty za czyste powietrze

Kategorie: 

Cegła zrobiona z pyłu znajdującego się w powietrzu w Pekinie - źródło: Kadr z YouTube

Opowieści o marnej jakości powietrza w Chinach stają się obecnie codziennością. Smog w Pekinie jest tak potężny, że jeden z mieszkańców po miesiącu wciągania powietrza odkurzaczem był w stanie zrobić z pyłu cegłę. Trudno się zatem dziwić, że ludzie robią co mogą, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Ostatnio pojawiły się zestawy butli z powietrzem wraz z maską. Czystym powietrzem kuszą też niektóre restauracje.

 

W chińskim mieście Jiangsu w jednej z restauracji goście płacą nie tylko za jedzenie, ale również za powietrze, które wdychali. Jest ono szczególnie czyste, ponieważ właściciele mają zainstalowany system filtracji i do każdego rachunku klienta dodaje się jednego juana.

 

Niektórzy klienci odmawiali jednak dodatkowych opłat za powietrze i , władze lokalne zakazały ostatecznie pobierania pieniądze za powietrze. Jednak wielu chińskich użytkowników sieci społecznych wspiera kierownictwo restauracji, mówiąc, że godzili się zapłacić za "czyste powietrze", ale powinni zostać z góry ostrzeżeni o tej dodatkowej opłacie.

Tradycja pobierania opłat za oddychanie jest też znana w Polsce. Nazywa się to opłatą klimatyczną i jest dodatkowo uiszczane podczas pobytu w wytypowanych ośrodkach uważanych za uzdrowiska.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika opętana wróżka

Standard że teraz w mediach i

Standard że teraz w mediach i w SZKOŁACH(!)  jest dużo o Chinach, propaganda anty Chińska.
Niektóre baby w szkole robią to tak nieudolnie... Dobry artykół adminie tak się robi propagande antychińską.

Portret użytkownika miotła

To jest zupełnie możliwe.

To jest zupełnie możliwe. Tylko że tej cegły nie zrobił ze smogu lecz z glinianego pyłu nawiewanego często na Pekin przez silne wiatry od strony Mongolii. Czasem sa to wielkie burze piaskowe, po których na wszystkim osiada gruba warstwa pyłu. Normalne zjawisko przyrodnicze, może nasilone z powodu wytrzebienia lasów.
Smog owszem jest w Pekinie straszny, ale z niego się raczej cegły nie ulepi.

Portret użytkownika SurvivorMan

Hmmm... Jakby się nad tym

Hmmm... Jakby się nad tym chwilę zastanowić, to po części i pośrednio są nawet za to odpowiedzialni;-) Wszak smog i wszelkie formy innych zanieczyszczeń są skutkiem cywilizacyjnego debilnego wyścigu szczurów, chorobliwego materializmu i nieustannej pogoni za pieniądzem... A to z kolei po części jest skutkiem złodziejskiego systemu finansowego stworzonego przez złodziejskie rodzinki finansistów właśnie owego - żydowskiego pochodzenia ;-) 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Pulsar

@SurvivorMan Chwilę się

@SurvivorMan

Chwilę się zastanowiłem i stwierdzam iż.... piszesz bzdury.

Ten 'chorobliwy materializm i nieustanna pogoń za pieniądzem...' - jest niezależny od rasy, narodowości, czy pochodzenia etnicznego.

To raczej sam pieniądz ma taką moc, iż może wywołać chciwość jego pożądania w każdym człowieku, niezależnie od tego z jakiego zakątka ziemi on pochodzi.

Dlatego zgadzam się z tym co napisano w Biblii, iż - "A ci, którzy chcą się bogacić, wpadają w pokusę i w zasadzkę oraz w liczne nierozumne i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami."
 

Portret użytkownika SurvivorMan

Oj tam... Jak już z taką

Oj tam... Jak już z taką powagą wziąłeś to co napisałem, to ustalmy dwa fakty:
Po pierwsze, to tak zwany "cywilizowany" człowiek jest zależny od pieniądza i są na tym świecie grupy etniczne, które mają ten cały pieniądz w d.pie!  Ludzie potocznie nazywani "prymitywnymi" nawet dziś nie są od niego uzależnieni... Tym samym nie są też chciwi i są wolni od tej całej cywilizacyjnej patologii. To są prawdziwi ludzie tej planety.
Po drugie... Nie wiem co jest bardziej obłudne i przerażające... Biblia ze swoimi "mądrościami",  brutalnością, mordem i przelaną krwią milionów niewinnych ludzi, czy czciciele tej księgi? ...Piękne biblijne słówka o przestrodze przed bogaceniem... Tylko szkoda że mało kto z czcicieli Biblii się do tego stosuje... A ci co powinni najbadziej się do tego stosować i dawać przykład, NIGDY na przestrzeni wieków się do tego nie stosowali i najwięcej się bogacili! Zresztą wciąż się bogacą i pławią w luksusach... Idąc za słowami Biblii... Jednym z największych i najgrubszych "korzeni zła" jest w takim razie Watykan oraz całe te zastępy kapłanów Jahwe.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj