Na skutek działalności człowieka jezioro Aralskie wyschło już w 90%

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Ostatnie zdjęcia wykonane z satelity , wskazują na to, że Jezioro Aralskie wyschło już niemal w 90%. Obecnie jego dno tworzy nową pustynię rozciągającą się między Uzbekistanem i Kazachstanem.

 

Jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku jezioro Aralskie zwane było Morzem Aralskim i było czwartym jeziorem świata pod względem wielkości. Śmierć tego akwenu zaczęła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy ktoś w ZSRR wpadł na pomysł, aby miejscową pustynię zamienić w pola bawełny.

Aby to się udało konieczna była woda, dużo wody. W rezultacie grabieżczej gospodarki doprowadzono do zniszczenia jeziora i jego niemal zupełnego wyschnięcia. Spowodowało to katastrofę, która wpłynęła na dziesiątki tysięcy osób.

Rząd Kazachstanu i Bank Światowy wydali 80 mln dolarów na budowę tamy w północnym krańcu jeziora, ale skorzystały na tym nieliczne społeczności. Los jeziora Aralskiego jest już przesądzony, a pustynia jaka po nim została powinna na zawsze stać się pomnikiem wskazującym do czego swoimi nierozważnymi działaniami może doprowadzić człowiek.

 

 

Zobacz również: http://zmianynaziemi.pl/wideo/wysychanie-morza-aralskiego-w-wyniku-dzialalnosci-czlowieka

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika katra

Te wyschnięte jeziora, morza

Te wyschnięte jeziora, morza a teraz już Sahary - wyglądają bardzo podobnie do powierzchni Marsa ...? - zastanawiam sie teraz grubo nad "tą" teorią, czy ten biedny Mars to nie nasza sprawka....!!!? głupota głupota i jeszcze raz głupota, zero globalnej organizacji, zero reakcji nici z dyscypliny i zero wyciągniętych wniosków ...przepraszam, jeszcze raz bo nie zrozumiałam .....l kto tym wszystkim rządzi ?? I do czego to prowadzi..? Napewno nie w tą stronę co powinno !!!
-Pokój i Spokój i living is giving, ludzie !!!

Portret użytkownika Ogo Pogo

Tym razem bardzo krótki

Tym razem bardzo krótki komentarz.50 ciu czołowych "przywódców" rewolucji bolszewickiej było Żydami.20 mln dollarów w  złocie wyłożonych przez żydostwo pozwoliło na realizację tej antyludzkiej,antyhumanitarnej bestialskiej rewolucji,puczu.Żydzi to naród nawiedzony. Inaczej, prościej ujmując porąbane towarzystwo zindokrynowane przez swoje elity religijne i finansowe misją zarządzania planetą.Porąbane towarzystwo ,porąbane pomysły cieknące z  nawiedzonych łbów.Tak było min. z Morzem Aralskim tak dzieje się obecnie z Morzem Martwym.Jeszcze wiele ukrytych przed nami tajemnic z tematu manipulacji pogodą.To bardzo niebezpieczne plemię zagrażające egzystencji pozostałej populacji na Ziemi.Co zrobić?Rozwiązanie się samo nasuwa.Zamknąć cały ten zarażony plemnik w Kibucu.

Skomentuj