Skorupiaki ocalą świat przed malarią

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy odkryli nowy tani sposób na walkę z malarią i komarami.

 

 

Badacze z Narodowego Uniwersytetu Oceanicznego na Tajwanie stwierdzili, że substancja, uzyskiwana z muszli skorupiaków, może stać się tanim surowcem do stworzenia skutecznych leków przeciwko malarii. Specyfik może nie tylko leczyć malarię, ale posłużyć, jako narzędzie, do eksterminacji komarów przy odpowiednim podejściu.

 

Uzyskiwana z muszli skorupiaków substancja okazała się skuteczna w zabijaniu larw komarów, gdy te znajdują się jeszcze w wodzie.

 

Kierowany przez profesora Chang-Chu Huang zespół badawczy przeprowadził eksperyment, polegający na wydobyciu chityny ze skorupiaków, osuszył ją i zmieszał z azotanem srebra. Następnie z tej mieszaniny wydobyto nanocząstki srebra i chityny. Zaaplikowano je do jednego ze zbiorników, gdzie występowały komary. Większość larw padła w wodzie podczas eksperymentu.

 

Naukowcy uważają, że nanocząstki srebra i chityny przenikają powłokę zewnętrzną poczwarek, co prowadzi do ich śmierci, zakłócając pewne procesy fizjologiczne, które są częścią „cyklu” rozwoju insektów.

 

Miłym dodatkiem do tego odkrycia był fakt, że nanocząstki srebra i chityny okazały się skuteczne w zwalczaniu niebezpiecznych bakterii, takich jak Bacillus subtilis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae i Proteus vulgaris. Sprawdzono również, co dzieje się z rybami, które zjadają poczwarki komarów. Nie stwierdzono przy tym żadnych negatywnych skutków.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Jogin

Ten komar ze zdjęcia żywi się

Ten komar ze zdjęcia żywi się resztkami butwiejących roślin i zwie się koziółka (pewnie wielka). Ciężko określić dokładnie jaki to gatunek. Larwy tej muchówki żyją w glebie. Nie gryzie, więc jest niegroźny dla człowieka i tym bardziej malarii nie roznosi jak coś Smile Takie tam info od amatora entomologa Język

Skomentuj