Skażenie Pacyfiku przekracza wszelkie normy

Kategorie: 

images.google.com

Jak poinformował koncern TEPCO, skażenie wody morskiej radioaktywnym jodem-131 w pobliżu zakładu Fukushima Daiichi przekroczyło 7,5 miliona razy dozwolony limit. Pomiaru dokonano w okolicy reaktora nr 2.

 

Próbka, której wyniki wykazały wysoki poziom radiacji była pobrana w sobotę, przed poniedziałkowym komunikatem TEPCO o pozbyciu się do oceanu części radioaktywnej wody z zakładu. Eksperci twierdzą, że skażenie może się rozszerzyć poza wybrzeże Japonii i może spowodować skażenie organizmów żyjących w oceanie. 

Niekontrolowany zrzut radioaktywnych substancji do Pacyfiku skłonił ekspertów do podjęcia alarmu, zwłaszcza, że cez,  który ma znacznie dłuższy okres rozpadu niż jod, może koncentrować się w części łańcucha żywnościowego.

Według TEPCO, skażenie jodem-131 w sobotę sięgnęło 300.000 Bekereli na centymetr sześcienny ,  podczasgdy ilość cezu-134 był2 000 000 razy powyżej dozwolonej. Kolejny izotop cez-137 określono, jako przekraczający dopuszczalną normę aż 1 300 000 razy.

 

Wielkość skażenia radioaktywnym jodem-131 spadła w niedzielę do 79 000 bekereli na centymetr sześcienny, ale w poniedziałek ponownie skażenie wzrosło o 200 000 bekereli na centymetr sześcienny, co przekracza dozwoloną normę o 5 milionów razy.

 

Poziom radioaktywnego jodu w zanieczyszczonej wodzie z wnętrza reaktora 2 w miejscu pęknięcia miał jeszcze większą koncentrację skażenia. Próbka wody z soboty po pomiarze dawała rezultat na poziomie 5, 4 miliona bekereli na centymetr sześcienny, co jest przekroczeniem dawki o 130 milionów razy.

 

W podziemiach reaktora I podziemnych basenach znajduje się ponad 60 000 ton tej radioaktywnej wody. Jak powiedział rzecznik agencji atomowej Hidehiko Nishiyama, jest to znaczna ilość odpadu.

Masayoshi Yamamoto, profesor radiologii na Kanazawa University, powiedział, że znalezienie dużych ilości cezu jest nawet bardziej niepokojące.

"Po czasie radioaktywny jod zostanie zabrany przez plankton, który zostanie zjedzony przez mniejsze ryby a potem duże ryby, będzie się to propagowało w oceanie, ale poziom skażenia będzie spadał ze względu na ośmiodniowy okres rozpadu” – powiedział Yamamoto, „Ale cez to większy problem."

Okres połowicznego rozpadu cezu-137 wynosi 30 lat a cezu-134 dwa lata. Im dłuższy okres rozpadu tym dłuższa koncentracja izotopu w łańcuchach żywieniowych. Yamamoto dodał, że jest tylko kwestią czasu, aby wykrycie poziomów radioaktywności w owocach morza, co spowoduje, że niebezpieczeństwo narażenia na radiacje, będzie dotyczyło kolejnych po japońskim społeczeństw.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hawai

Radioaktywne ścieki zatruwają

Radioaktywne ścieki zatruwają ocean, radioaktywne cząsteczki zostały związane w łańcuchu pokarmowym na szczycie którego pozostaje człowiek. Mowa jest ciągle o "najmniej szkodliwym" jodzie - jeżeli wogóle można użyć takiego określenia. W reaktorach trwają skomplikowane reakcje z wytarzaniem radioaktywnych izotopów pierwiastków o prawie kosmicznych liczbach atomowych. Na naszych oczach dokonuje się prawdziwa tragedia o niespotykanej skali. Smuci mnie, że świat prawie nie dostrzega powagi sytuacji, niezmącone niczym życie z pozoru toczy się dalej - tylko jak długo będą ukrywać prawdę? I dlaczego tak się dzieje?c

Portret użytkownika Tomasz

Jak tylko jodem to jeszcze

Jak tylko jodem to jeszcze nie tak ostatnio, bo ma krótki okres połowicznego rozpadu. Najgorszy jest kadm, cez i inne, podobne pierwiastki. Co tam jest w tej wodzie, to dopiero się zobaczy. TEPKO zapewne starannie przesiewa informacje, podaje tylko te, których nie da sie ukryć.

Skomentuj