Skażenie z Fukushimy zaczyna docierać do wybrzeża Kanady

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Skażenie z Fukushimy dotarło do wybrzeża Kanady. Próbki pobrane w okolicy Vancouver w British Columbia wskazują na podwyższony poziom radionuklidów w wodach przybrzeżnej. Oznacza to, że skażenie jest już wykrywane przez certyfikowane instytucje.

 

Skażenie cezem-137 potwierdził instytut Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI). Zdaniem naukowców jakkolwiek wykrywalne, to skażenie nie jest niebezpieczne i ilość wykrywanych radionuklidów jest poniżej poziomu uważanego za normę.

 

Według symulacji najpóźniej w kwietniu cez dotrze też do wybrzeża USA. Testy wody Oceanu Spokojnego są obecnie wykonywane przez WHOI w 24 lokalizacjach i propagacja skażenia jest monitorowana na większości wybrzeża. W 8 stacjach specjaliści odkryli cez -137, który ma 30 letni okres rozpadu, ale poszukiwano przede wszystkim cezu-134, którego okres rozpadu to około 2 lata. Byłby to ostateczny dowód potwierdzający, że izotop ten pochodzi z Fukushimy, a nie innych źródeł.

 

Naukowcy twierdzą, że dotarcie tego izotopu do wód przybrzeżnych jest kwestią najbliższych miesięcy. Nie ma raczej szans, aby aż tak daleko rozprzestrzeniło się skażenie jodem-131, który też został wyemitowany w dużej ilości z uszkodzonej elektrowni. W przypadku tego izotopu jego półrozpad jest liczony w dniach a jak wiadomo więc masy wody potrzebują więcej czasu, aby się przemieścić, albo spropagować zanieczyszczenie.

 

 

 

Na podstawie : ibitimes.com

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika darek1

Promieniowanie nie jest

Promieniowanie nie jest niebezpieczne w Kanadzie chwilowo. To tak jakbym rozpuścił kryształek cukru w szklance. Smak słodyczy niewyczuwalny ,ale dodając jeden kryształek dziennie w końcu poczuję ten cukier. Skoro cez -137 ma trzydziestoletni okres rozpadu to jeszcze się go troszkę rozcieńczy w oceanie. A o ustabilizowaniu sytuacji w elektrowni zapomnijmy. Możliwe ,że się mylę i posłuchałbym kogoś mądrego w tej kwestii to troszkę bym się uspokoił.

Portret użytkownika nn

"Zdaniem naukowców jakkolwiek

"Zdaniem naukowców jakkolwiek wykrywalne, to skażenie nie jest niebezpieczne i ilość wykrywanych radionuklidów jest poniżej poziomu uważanego za normę."
 
Jak zaobserwowana wielkość jest poniżej normy to po co cokolwiek piszą? toż to poniżej normy! Trzeba byc imbecylem aby w to wierzyć...A jak dociera do Kanady, to znaczy, ze cały Ocean juz skazony jest

nn

Nie jesteś byle kim. Pewnego dnia będziesz musiał wybrać. Musisz zdecydować na jakiego człowieka chcesz wyrosnąć. Kimkolwiek on będzie, dobrym czy złym,...zmieni świat.

Skomentuj