Skarb z II wojny światowej został odkryty w Nowym Sączu

Kategorie: 

Źródło: Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądeczczyzny odkryli "skarb nazistów" w pobliżu Nowego Sącza. Znaleziono go w tamtejszym zamku, który Niemcy zamienili na koszary w 1941 roku. Uważa się, że został on ukryty przez miejscowych żydów w czasie wojny.


Ruiny zamku w Nowym Sączu liczą sobie ponad 600 lat. Na okolicznym terenie odkrywano wiele niezwykłych artefaktów. Nie dalej jak kilka tygodni temu, natrafiono tam na ponad pięćdziesiąt denarów z czasów dynastii Jagiellonów.


Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny

W zeszłą niedzielę odnaleziono tam skrzynię ze 103 elementami srebrnej zastawy. Odkryto sztućce, kielichy i świeczniki, które najprawdopodobniej należały do miejscowych żydów. Podczas wojny w latach 1940-1942 teren zamku znajdował się w granicach getta. Okazuje się, że ktokolwiek ukrył ten skarb zrobił to niemal pod nosem tamtejszego garnizonu nazistów.


Zamek w Nowym Sączu, został niemal zupełnie zniszczony podczas II wojny światowej. Po jego skutecznej renowacji w okresie 20-lecia międzywojennego, budynek został przejęty jako niemieckie koszary.  Aby walczyć z zaborcą, miejscowi partyzanci wysadzili zamkowy skład amunicji przekształcając większość budowli w ruinę. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem znalazcy skarbu, znaleziska zostaną teraz oczyszczone, zinwentaryzowane i przekazane do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Określenie do kogo należał ów skarb może okazać się niemożliwe, jednak miejscowi historycy mają już pewne sugestie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika robnow

Ja myślę że to jakiś Niemiec

Ja myślę że to jakiś Niemiec okradł zamek i zakopał to z myślą odkopania jak będzie jechał na przepustkę do domu. Pech chciał że w wyniku działań wojennych zginął a z nim tajemnica zakopanego skarbu. Dzisiaj jenak wszystko co ma wartość przypisuje się Żydom i co gorsze "zwraca" się im wszystko. Nawet jeśli to Żyd zakopał to przecież on był Polakiem i Israel nie tu nic do gadania. Żyd z dziada pradziada mieszkający w Polsce jest już Polakiem i obywatelem Polski. Jeśli taki Żyd umiera bezdzietnie to jego majątek przejmuje skarb państwa tak jak każdego Polaka a nie USA czy Israel bo do tego nie mają prawa. PiS jak zauważyłem zmienia polskie prawo i podpisuje z Żydami amerykańskimi wszystko co ci im podsuną.

 

Portret użytkownika euklides

A według mnie było to

A według mnie było to wyposażenie zamku, które ukrył Polak przed żydami i Niemcami, tuż przed ich wejściem (Żydzi na początku cieszyli się z gett, bo myśleli, że otrzymują większe prawa niż Polacy).

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

Gdyby tak znaleziono

Gdyby tak znaleziono niezużyte beczki z zapasem Zyklon B, to by nie było żadnych wątpliowści, że trzeba odesłać do Israhella. Ewentualnie można do KneSSejmu na Wiejską i do Gabinetu Rady Rabinów Polin Moryca Morytzowitzkyego.

Portret użytkownika baca

"nie wiadomo do kogo należał

"nie wiadomo do kogo należał ale najprawdopodobniej do żydów"...

a skąd autor ma tę wiedzę? wyssał ją z mlekiem proboszcza czy rabina?

a może zna jakichś żydowskich robotników, zajmujących się w gettach produkcją srebrnych zastaw?

no bo "prawdopodobnie" tym się właśnie trudnili wszyscy zgromadzeni żydzi we wszystkich gettach... więc w tym getcie musiało być podobnie...

już widze jak nazistowski garnizon fedruje, ładuje na wagoniki, potem przywozi im rudę a oni wypalali ją w piecach i w pocie czoła wytapiali te wszystkie sreberka... 

a potem zakopali te żydorękodzieło, żeby nasistowski garnizon co? okraść? oszukać?

no dlaczego zakopali?

Matiz! Dlaczego żydy skarba zakopali?

Masz jakieś pomysły? Prawdopodobne?

Bo ja mam: ukryli łupy jak to mają w zwyczaju od czasów piratów wszyscy złodzieje.

czy to brzmi dla ciebie prawdopodobnie?

PS czemu pod ilustracja pisze "Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny"?

bo powinno chyba być "Sądeczczyzny" ale skoro seplenisz to nie łam sobie języka tylko pisz śmiało "sądeccyzny" - zycie stanie się wówczas prostsze, i aha nie pisz artykułów na czczo tylko nacco Smile

 

Portret użytkownika Mojeimię44

Przecież w Polsce wszystko

Przecież w Polsce wszystko jest żydowskie a nie Polskie więc i ten skarb jest żydowski. Znasz jakiś polskich pisarzy? Wszyscy to Polscy żydzi podobno nawet Mickiewicz to żyd. Żydzi twierdzą, że 1000 lat z nami współistnieli zapominając jednak, że stosunek Polaków do żydów na ziemiach Polskich był miażdżący i 1000 pat temu była ich w Polsce dosłownie grupka a tak naprawdę to najwięcej przybyło żydów do Polski w XV- XVI w. Po jaki huj my ich tu gościliśmy? Po to żeby teraz dowiadywać się że Polska to nie Polska tylko Polin a przed żydami na ziemiach Polskich rosły tylko lasy? 

https://youtu.be/l3xcVDGoPpE

Niestety tak to jest i jak tak dalej będzie to niedługo się dowiemy, że my Polacy zostaliśmy tu sprowadzeni jako niewolnicy tak jak murzyni do ameryki. Naprawdę wszystko do tego się sprowadza. Biorąc pod uwagę takie wystąpienia jak to poniżej można sobie wiele uzmysłowić. 

https://youtu.be/dEXMU3GoT00

Portret użytkownika NoProblemJest

Skoro to skarb nazistów to

Skoro to skarb nazistów to trzeba im oddać. Wypucować, odrestaurować, dorzucić odszkodowanie za uszkodzenia, dorzucić odsetki, zapakować w jakieś ładne pudełko i oddać. W Ameryce dorzucili by jeszcze prostytutkę do całowania butów.

Skomentuj