Skandal na rynku farmaceutycznym – popularny puder dla niemowląt zawierał azbest

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Reuters ujawnił w swoim raporcie, że koncern farmaceutyczny Johnson & Johnson przez wszystkie lata był świadomy, że ich puder dla dzieci i niemowląt zawiera azbest. Błyskawicznie po opublikowaniu tych doniesień, akcje spółki na giełdzie gwałtownie spadły.

Reuters oparł swój raport na przeglądzie dokumentów i zeznaniach świadków. Ustalono, że począwszy od 1971 roku, aż do początków XXI wieku, kierownictwo firmy Johnson & Johnson zdawało sobie sprawę, że ich produkty zawierają azbest. Zarząd firmy wielokrotnie omawiał problem w swoim gronie, lecz opinia publiczna i odpowiednie organy regulacyjne nigdy nie poznały prawdy.

 

W odpowiedzi na zarzuty, koncern w piątek wystosował oświadczenie, w którym nazwał artykuł agencji Reuters "jednostronnym, fałszywym i przedstawiającym absurdalną teorię spiskową". Reuters podtrzymuje jednak swoje ustalenia i zamierza udowodnić swoje racje.

 

Warto przypomnieć, że w przeszłości firma Johnson & Johnson wiele razy była oskarżana o to, że jej produkty zawierają azbest i inne rakotwórcze substancje. W większości przypadków koncernowi udawało się jednak wygrywać sądowe rozprawy, w związku z brakiem wystarczających dowodów. W lipcu tego roku doszło jednak do przełomu, gdy sąd w Missouri nakazał firmie wypłacenie 22 rodzinom łącznego odszkodowania w wysokości niemal 4,7 miliarda dolarów. Johnson & Johnson nadal odwołuje się od tego wyroku.

 

W wyniku opublikowania raportu Reutersa, akcje koncernu na giełdzie spadły o niemal 12%, co stanowi najgorszy wynik firmy od lipca 2002 roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Pewnie mieli dogadaną

Pewnie mieli dogadaną utylizację niebezpiecznych odpadów i upychali setki ton azbestu w puder dla dzieci, ot i cała filozofia. Identycznie jest z odpadami fluorowymi w procesie produkcji aluminium, tylko w przypadku fluoru lepiej to rozegrali i wmówili ludziom, jakie to zdrowe.

Powiem Wam coś...plujemy wszyscy słusznie na Big Pharme i jej proceder, ale popatrzcie co się porobiło z medycyną naturalną i różnego rodzaju terapiami, zdrowymi ziółkami, specyfikami, dietami...ludzie zwęszyli dobry biznes i tłuką na tym nieziemskie pieniądze i nikt tego nie zauważa. Po pierwsze za banalne, tanie zabiegi i specyfiki płaci się często przesadzone, wielkie pieniądze. Połowa z tych wszystkich super naturalnych terapii, porad, diet, specyfików to bzdura wyrosła na fali popularności medycyny naturalnej, naturoterapii itp. Wychodzi na to, że i tu (jak wszędzie) wychodzi bezwzględna pazerność ludzi i mamy siebie nawzajem w dupie, ważne, że kasy można natłuc i tyle. A niby tak chcemy sobie pomagać i walczyć z Big Pharmą, robimy to w szczytnych celach...hehehe, żałosne to, ludzie to pazerne, sprzedajne świnie i tyle, więc mamy, co mamy dookoła.

Jak chcecie przykłady, to chętnie podam, bo jestem dość dobrze zorientowany...czołowe miejsce zajmują - wlewy dożylne z vit C, za które płaci się po kilkaset złotych od sztuki, przy kosztach produkcji i sprzętu do podania rzędu kilkunastu złotych. I towarzysząca temu przy okazji totalna bzdura polegająca na wmawianiu ludziom, że naturalna i farmaceutyczna vit C się od siebie różnią, i że ta naturalna to oczywiście lepsza, a ludzie w to wierzą...tymczasem to jeden i ten sam związek, bardzo prosty do otrzymania.

Portret użytkownika Gazior

A to sk....syny! Ja nie

A to sk....syny! Ja nie kupuję J&J, ale w składzie pudru Nivea znalazłem sproszkowany cynk i aluminium! Jeszcze cynk to pół biedy (pytanie w jakich ilościach), ale aluminium jest potwierdzoną substancją neurotoksyczną, która nie jest wydalana z organizmu! Kazałem żonie używać starej metody posypywania mąką ziemniaczaną. A potem zdziwienie, skąd tyle przypadków autyzmu u dzieci!

Portret użytkownika aga aga

Może dopiero młode pokolenie

Może dopiero młode pokolenie przestanie jeść te lekarstwa. Bo np. pokolenie mojej mamy '46 jest tak ogłupione reklamami, że co widzi to trzeba kupic, bo to jest dobre. A co powie lekarz w tv porannej to świętość. I widzę to samo u teściów i ich znajomych w podobnym wieku. Mnie wychowywano w kulcie antybiotyków, a teraz widzę, że jest kult sterydów. Do młodzieży można dotrzeć tylko internetem, więc im więcej bedziemy pisać o szkodliwośći i podawać konkrety to może ich przekonamy, że nie tędy droga.

Strony

Skomentuj