Skala pracy, za którą ludzie nie otrzymują wynagrodzenia, jest porażająca

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jest grupa pewnych czynności w ramach tzw. życia społecznego, których gospodarka światowa nie traktuje na równi z innymi rodzajami pracy. Są to obowiązki tak zdawałoby się oczywiste, że nikt za ich wykonywanie nie dostaje żadnych pieniędzy, a powinien, bo są one niejednokrotnie bardziej wyczerpujące niż „typowe” działania pracownicze. Ile więc warta jest „nieodpłatna praca”?

Z raportu organizacji Oxfam, wynika, że „niewidoczna” praca, przede wszystkim kobiet, generuje dla gospodarki trzy razy więcej zysku niż branża technologiczna!

Za terminem „nieodpłatna praca”, kryją się takie czynności, jak: prowadzenie gospodarstw domowych, opieka nad dziećmi oraz nad osobami starszymi czy chorymi.

Choć jest to zakres zajęć wymagający często całodobowej aktywności i zaangażowania, państwa nie mają w swojej polityce żadnego mechanizmu, który by tę sprawę regulował. Programy socjalne tego nie rekompensują.

Oczywiście, nie wszyscy wykonują taką samą ilość pracy za darmo. Obliczenia wartości, jaką ona generuje, są uśrednione. Jednak nawet ta średnia robi wrażenie i każe zadawać pytania o to, kiedy w końcu zostanie ona pełnoprawnym elementem rozliczeniowym.

Kobiety nie dostają za nią pieniędzy i w większości krajów nie mają też praw do emerytury. Choć praca ta, powinna budzić respekt, być doceniana społecznie i zapewniać wykonującym ją osobom jakiekolwiek zabezpieczenia socjalne.

Amerykański ekonomista prof. Gary Becker, otrzymał Nagrodę Nobla za nowatorską metodę wyceny wartości prac domowych. Jak dowodzi, wartość wykonywanych samodzielnie prac domowych,  stanowi około 30 procent dochodu narodowego USA!

Łącznie, ludzie na całym świecie, a w ogromnej większości kobiety, wykonują pracę, wartą 11 bilionów dolarów rocznie, za którą nie dostają ani grosza!

W 2013 roku przeciętna miesięczna wartość pracy domowej wykonywanej przez kobietę w Polsce, wynosiła 2113 złotych, a przez mężczyznę 1218 złotych. Łączna wartość nieodpłatnej pracy domowej w Polsce wyniosła 721 mld zł, co stanowiło 44% w odniesieniu do PKB.

To ogromne wartości, które pokazują, że obecny system ekonomiczny jest bardzo mocno wypaczony i trzeba w końcu zacząć o tym głośno mówić.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Ta praca nie idzie w próżnię,

Ta praca nie idzie w próżnię, bo jak każdy dba o swój dom, to przekłada się na ogólny dobrobyt jaki widzimy w społeczeństwie. W interesie każdego człowieka jest, aby jego dom nie wyglądał jak melina narkomanów. Dużo można powiedzieć o człowieku jak zobaczysz jak wygląda jego mieszkanie czy dom i nie mówię tutaj o poziomie bogactwa. Poza tym dzieci widzą jak rodzice dbają o dom i one też się uczą.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika axell69

Jak zwykle  , sytuacja 

Jak zwykle  , sytuacja  odwrócona   o 180 stopni

"Amerykański ekonomista prof. Gary Becker, otrzymał Nagrodę Nobla"

  a Kobiety   zapierniczają  !!!! 

Gdzie podziały się te czasy   gdzie męszczyzna , mąż ojciec , potrafił  zarobić   na całą  rodzinę ??

Emancypanktki i feministki  "wywalczyły"   sobie same  to co teraz  mają , wcześniej kobieta  zajmowała się  domem (mężem -dziećmi-szyciem -ogrodem itd) , teraz  musi  zapierdzielać jak górnik  w kopalni  oraz   robić   to co zwykle ....... to też była  teoria spiskowa  

Jak czas pokazał , nic  nie zmieniło się po za dochodem rodziny ,  teraz  we dwoje   nie są w stanie  zarobić  tego  co Powinien Facet jako  głowa  rodziny , smutne  ale tak  jest .

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Dodatkowo faceci zajmują się

Dodatkowo faceci zajmują się teraz babskimi zajęciami, co powoduje, że jako społeczeństwo nie mamy pary. Dodatkowo zarzucają nas nieproduktywnymi "obowiązkami", zajmując czas i absorbując uwagę. Tymczasem żeby opracować jakiś wynalazek, zbudować coś wielkiego itd. facet musi się całkowicie poświęcić się temu celowi. Żydorak bolszewicki konsumuje niestety nasze społeczeńśtwa. Trzeba go wyciąć, a nie reformować. Raka nie da się zreforomować. Należy odciąć nadzwyczajną kastę polityczną wraz z przyroślami od zdrowej tkanki społeczeństwa.

Portret użytkownika Kwazar

Z kobietami jest zawsze jakiś

Z kobietami jest zawsze jakiś problem.Jak nie TEN to INNY. I ten również że kobieta już dawno przestała nią być. Dlaczego muslimy nie mają takich problemów ? Bo sobie wszystko inaczej poukałdali. Czy ja quarva powiedziałem że podoba mi się broda,szmaty i dżichad ? NIE ! Ja tylko tak nieśmiało w temacie kobiet i porównań "problemów ichnich i naszych" i dlatego jeszcze, bo nie wylewam od razu dziecka z kąpielą.

Portret użytkownika Jomsborg

Dokładnie o to chodzi.

Dokładnie o to chodzi. Strategia stara jak świat. Najpierw robisz problem, a potem dajesz ,,cudowne" rozwiązanie. Komuna 2.0 zaczyna nadchodzić coraz szybciej. Założę się o flaszkę, że najpierw wprowadzą to w USA jako ,,ostateczną walkę z rasizmem".

Strony

Skomentuj