Skąd Polska weźmie 308 miliardów euro na realizację pakietu „Fit for 55”?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Analitycy banku Pekao SA, przedstawili wyliczenia, pokazujące, jak ogromne będą koszty realizacji pakietu klimatycznego „Fit for 55”, jeśli zostanie on ostatecznie przyjęty.

Pakiet klimatyczny „Fit for 55”, zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych w Europie o 55% do roku 2030. Obecny plan dotyczy 40-procentowej redukcji. Jego koszty, to 338 miliardów euro. Elementy składowe tej kwoty, to 186 miliardów euro potrzebne do przeprowadzenia odpowiednich inwestycji w polskiej energetyce, 100 miliardów euro na podniesienie efektywności energetycznej polskich gospodarstw domowych oraz ponad 33 miliardy euro kosztów unijnego systemu handlu emisjami ETS. Przy tej ostatniej kwocie mowa tylko o wytwarzaniu prądu.

„Fit for 55” znacząco podwyższa wszystkie wydatki na polską transformację w sektorze energii.

Pakiet ten, jeśli wejdzie w życie, będzie nas kosztować 527,5 miliarda euro, a więc o 190 miliardów euro więcej.

Analiza uwzględnia potencjalnie wyższe przychody dla Polski, wynikające w głównej mierze z uprawnień do handlu emisjami, Funduszu Odbudowy oraz wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej. W tym kontekście mowa o kwocie przychodów w wysokości 219,5 miliarda euro.

Odejmując jednak od kosztów transformacji potencjalne przychody, nadal będziemy mieli lukę w wysokości około 308 miliardów euro.

Chodź podana kwota zdaniem analityków nie uwzględnia trudnych do wyceny korzyści z inwestycji związanych z tym pakietem, to słowa wicepremiera i ministra aktywów państwowych - Jacka Sasina - najlepiej oddają skalę problemu, jakim będzie dla Polski przyjęcie przez Komisję Europejską tego pakietu:

Liczby są porażające. Raport przygotowany przez ekspertów z Banku Pekao SA, potwierdza nasze najgorsze obawy.

Pytanie, skąd nasz rząd weźmie te 308 miliardów euro, czyli według obecnego kursu euro, prawie 1 bilion 400 miliardów złotych?

Nie ulega wątpliwości, że pakiet ten będzie oznaczał ogromne problemy finansowe naszego kraju, który przecież nie wyczaruje ot tak w sposób legalny aż takiej puli dodatkowych przychodów, przy jednoczesnym utrzymywaniu programów socjalnych: 500+ czy dodatkowych emerytur.

Ani polskie rodziny, ani seniorzy, raczej nie zaakceptują faktu, że nagle „ich” pieniądze pójdą na stawianie wiatraków.

Co więc zrobi rząd?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika nel35

Fit się skończy jak wróci

Fit się skończy jak wróci prawdziwa zima w Europie. W ubiegłym roku Szwecja musiała zakupić w tej zacofanej Polsce brudną energię, bo się okazało, że wiatraki i panele można do buta włożyć. Ostatnio nawet nad Adriatykiem śnieg spadł. Jak im ogon zmarznie, to się z węglem przeproszą.

Portret użytkownika Obserwzrok

Trzeba zrobić wszystko żeby

Trzeba zrobić wszystko żeby UE chciała się nas pozbyć ale nie odwrotnie. Blokować , negować , nie płacić, powoływać się na wcześniejsze ustalenia, składać zażalenia itp. czyli umilić Brukseli życie.

Portret użytkownika Ractaros96

A zastanawiałeś się co będzie

A zastanawiałeś się co będzie dalej, gdy już UE się nas pozbędzie? Rosja za nami nie przepada za bardzo w tym momencie. Gdyby jeszcze PIS zamiast rozwalać gospodarkę naprawdę uprościł prawo i ograniczył biurokrację, aby ludziom się bardziej chciało zarabiać pieniądze, to jeszcze ta niezależność by miała sens.

Gdy państwo źle działa i jest ponadprzeciętnie skorumpowane, to najgorszą opcją jest rezygnacja z przynależności do organizacji, które mają szansę w jakimkolwiek stopniu kontrolować poczynania naszego rządu.

Polski Ład to propagandowy bubel prawny. Gdy słyszę jak rząd gada, że szykuje rekompensaty dla ludzi, którym ta reforma zmniejszyła dochody, to pytam sam siebie - "Po jaką cholerę?" Najpierw skomplikowali prawo i zmniejszyli dochody ludziom, aby potem jeszcze bardziej skomplikować prawo i wprowadzić rekompensaty - sztuka dla sztuki i walka z problemami, które same spowodowali. Żeby jakiekolwiek reformy miały sens, to państwo musi dać coś od siebie obywatelom, np. mniej biurokracji, mniej czasochłonne do rozliczania podatki, itp.

Jedyny skutek Polskiego Ładu to dalsze komplikowanie prawa. Przypomina mi się takie niesamowicie aktualne dzisiaj zdanie:

"Biurokracja istnieje po to, aby zaspokajać potrzeby nieustannie rozrastającej się biurokracji."

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika dominikq

maja to w dupie zachod

maja to w dupie zachod posiada technologie patenty lichwe przemysl styl zycia na kredycie - typu drukuj kase kasuj kase bank rozrachunkow miedzynarodowych pozostale banki - polska nie posiada gospodarki przemyslu - prawidlowy kurs euro do zlotowki to 35 zl ponizej powyzej polska posiada troche surowcow ale gleboko pod ziemia jest ich znacznie, rosjanie rowniez nie posiadaja przemyslu dla ludzi importuja,

Strony

Skomentuj