Skąd bierze się mgła mózgowa? Nowe dowody mogą ujawnić tajemnicę COVID

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Niewielkie nowe badanie opublikowane we wtorek przez naukowców z amerykańskiego National Institutes of Health sugeruje, że odpowiedź immunologiczna wywołana przez zakażenie koronawirusem uszkadza naczynia krwionośne w mózgu i może być odpowiedzialna za długotrwałe objawy COVID.

 

Praca, opublikowana w czasopiśmie Brain, opierała się na sekcji zwłok dziewięciu osób, które zmarły nagle po zakażeniu wirusem. Zamiast znaleźć ślady wirusa SARS-CoV-2 w mózgu, zespół odkrył, że własne przeciwciała ludzi atakowały komórki wyściełające naczynia krwionośne mózgu, powodując stan zapalny i uszkodzenia.

 

Odkrycie może wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie nadal doświadczają skutków infekcji, w tym bólu głowy, zmęczenia, utraty smaku i zapachu, niezdolności do snu i mgły mózgowej, i może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia przewlekłego COVID. Pacjenci często rozwijają powikłania neurologiczne związane z COVID-19, ale leżący u podstaw proces patofizjologiczny nie jest dobrze poznany. Wcześniej wykazano uszkodzenie naczyń krwionośnych i stan zapalny w mózgach pacjentów podczas autopsji, ale nie rozumiano przyczyny uszkodzeń.

 

Dziewięć osób w wieku od 24 do 73 lat zostało wybranych z poprzedniego badania zespołu, ponieważ na podstawie skanów wykazywały oznaki uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. Ich mózgi porównano z mózgami 10 osób z grupy kontrolnej, a zespół zbadał zapalenie układu nerwowego i odpowiedzi immunologiczne za pomocą immunohistochemii.

 

Naukowcy odkryli, że przeciwciała wytwarzane przeciwko COVID-19 błędnie atakują komórki, które tworzą „barierę krew-mózg”, strukturę zaprojektowaną w celu utrzymania szkodliwych czynników z dala od mózgu, jednocześnie umożliwiając przechodzenie niezbędnych substancji. Uszkodzenie tych komórek może powodować wyciekanie, krwawienie i krzepnięcie białek, co zwiększa ryzyko udaru.

 

Wycieki wyzwalają również komórki odpornościowe zwane makrofagami, które pędzą do miejsca uszkodzenia, aby je naprawić, powodując stan zapalny. Zespół odkrył, że normalne procesy komórkowe w zaatakowanych obszarach zostały poważnie zakłócone, wpływając na takie rzeczy, jak ich zdolność do detoksykacji i regulowania metabolizmu.

 

Wyniki zapewniają wgląd w biologię w pracy u pacjentów z długotrwałymi objawami neurologicznymi i mogą pomóc w opracowaniu nowych terapii, takich jak leki ukierunkowane na gromadzenie przeciwciał na barierze krew-mózg. Możliwe, że ta sama odpowiedź immunologiczna utrzymuje się u długoterminowych pacjentów z COVID, prowadząc do uszkodzenia neuronów. Oznacza to, że lek, który obniża odpowiedź immunologiczną, może pomóc takim pacjentom.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hannto

No i się wyjaśniło czemu

No i się wyjaśniło czemu ostatnio ludzie zachowują się jakby dopiero co wyszli z jaskiń. Po prostu zamiast przestrzegać zaleceń lekarzy wystawili się na covid i teraz im się pozmieniało we łbie. Cóż trudno się mówi i pozostaje mieć nadzieje że to nie jest dziedziczne albo że nie będą się rozmnażać.

Portret użytkownika Q

Ludzie są coraz głupsi nie z

Ludzie są coraz głupsi nie z powodu jakiegoś tam wirusa mniej czy bardziej natarczywego lecz z winy tego, że nie rozumieją (bo nie chcą) odwiecznych praw natury i świadomości człowieczej. Zamiast polegać na rozumie zdają się na "protezy" czyli gotowce jako slogany do powtarzania. Selekcja negatywna postępuje pod postacią atakowania mądrzejszych od siebie w imię solidarności grupowej oraz namnażania się bezrozumnych w imię nieskrępowanej huci podsycanej zasiłkami z plusem. A resztę doskonale (i króciutko) wyjaśni ten człowiek: https://www.youtube.com/watch?v=DK1fKlNr0AI

Portret użytkownika Medium

Nie znasz człowieka, co to

Nie znasz człowieka, co to napisał, a oceniasz. Nie znasz mojej postawy na ZnZ, skoro taki wniosek wyciągnąłeś. To coś z zakresu lekkiej ironii.

Napisałam to do tych, co realnie się modlą, a nie chcę im ubliżać od katolskich debili. 

Modlitwy bywają skutecznie, tylko za tę skuteczność modlący się płacą rachunki w stosownej walucie.

Portret użytkownika ​euklides

że własne przeciwciała ludzi

że własne przeciwciała ludzi atakowały komórki

Dokładnie to czego się spodziewałem po białku kolca syntezowanemu przez rybosomy zainfekowane "szczepionką". Idę o zakład, że te osoby były zaszprycowane.

Niestety co rusz słyszę, że osoby które przyjęły "preparat" mają coraz większe kłopoty ze zdrowiem.

Portret użytkownika wiking221

nie podniecaj się, przecież

nie podniecaj się, przecież to jest to samo i od tego samoego co spadło na azowstal, już media ujawniły że to ruskie barbażyństwo odwaliło, putin i spółka liczyli ze się uda kit wcisnąć że to taka zemsta ukraińców za azowstal na szczęscie z góry wszystko było dobrze widać, poszukaj a znajdziesz

Portret użytkownika inzynier magister

mgła kowidowa bierze się z

jak pokazał poniżej kolega Joel mgła kowidowa bierze się z oglądania wiadomości telewizyjnych i programów informacyjnych w kytórych piorą ludziom mózgi i niszczą mózgi razem z umysłami ! każdy kto ogląda wiadomości oraz programy informacyjne jest już mocno zniszczonym obywatelem i prawdopodobnie należy do sekty enwuowsko klimatycznej NWO GMO WHO !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj