Singapur jako pierwszy na świecie zatwierdził sprzedaż mięsa z probówek

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Eat Just otrzymał pierwsze na świecie pozwolenie na dopuszczenie do obrotu mięsa wyhodowanego w laboratorium z pojedynczych komórek. Mowa o sztucznym kurczaku, który jest produkowany pod marką Good Meat. Choć będzie serwowany tylko w jednej restauracji w Singapurze, to wraz z rozwojem produkcji kurczak z probówki pojawi się w innych restauracjach i sklepach, a jego koszt spadnie.

 

Według informacji prasowej firmy, decyzja władz Singapuru będzie stymulować rozwój całej branży i przyspieszyć odchodzenie od tradycyjnego mięsa.

 

Tradycyjna produkcja zwierzęca jest coraz częściej krytykowana za to, że jest nieetyczna i szkodliwa dla środowiska. Jednak nie wszyscy konsumenci są gotowi, aby zostać wegetarianami lub weganami. Sztuczne mięso ze składników roślinnych lub hodowane w laboratorium mogłoby zaspokoić ich zapotrzebowanie. To prawda, że te technologie rozwijają się w różnym tempie. Jeśli mięso warzywne jest już swobodnie sprzedawane w wielu restauracjach i sklepach, to mięso in vitro istniało dotychczas tylko w postaci prototypów.

 

Sytuację udało się zmienić amerykańskiej firmie Eat Just, która otrzymała od władz Singapuru pierwsze na świecie zezwolenie na sprzedaż mięsa wyhodowanego w laboratorium. Mowa o sztucznych bryłkach kurczaka, które są produkowane pod marką Good Meat.

 

Do ich produkcji komórki pobierane są od żywych kurczaków metodą biopsji, a następnie hodowane w specjalnych pojemnikach wypełnionych płynem odżywczym pochodzenia roślinnego (na linii produkcyjnej w Singapurze nadal stosowana jest wcześniejsza technologia wykorzystująca płodową surowicę cielęcą). Firma twierdzi, że Good Meat jest odżywczo równe zwykłemu mięsu, ale jest bezpieczniejsze, ponieważ nie zawiera antybiotyków.

 

W pierwszej fazie Eat Just rozpocznie sprzedaż sztucznego kurczaka w singapurskiej restauracji. Jednak, kiedy dokładnie ta pozycja pojawi się w menu, nadal nie jest jasne. Z biegiem czasu lista restauracji i sklepów, w których można kupić produkty Eat Just będzie się sukcesywnie powiększać. W tym celu firma będzie musiała zwiększyć swoje moce produkcyjne.

 

Jeśli dziś na linii produkcyjnej w Singapurze pracuje bioreaktor o pojemności 1200 litrów, to wkrótce potrzebne będą pojemniki o pojemności dziesięciu, a nawet pięćdziesięciu tysięcy litrów. Pomoże to między innymi obniżyć koszty produkcji. Obecnie cena Good Meat jest wyższa niż zwykłego kurczaka.

 

Eat Just liczy na podobne posunięcia ze strony organów regulacyjnych w innych krajach. Dostępność wolnorynkowego mięsa w probówce może skłonić wielu konsumentów do rezygnacji z tradycyjnego mięsa, w tym tych, którzy nie są zadowoleni ze smaku i tekstury substytutów roślin. Po Good Meat mogą wejść na rynek inni producenci, na przykład Memphis Meats, Mosa Meat i Aleph Farms.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika 777

Szczepionka przeciwko COVID

Szczepionka przeciwko COVID-19 przywróci naszemu życiu normalność – obiecuje Bill Gates, szef fundacji współpracującej ze Światową Organizacją Zdrowia we wprowadzaniu programów, których oficjalnym celem jest walka z epidemiami. Współzałożyciel Microsoftu kreśli nieodległą perspektywę, w której sytuacja społeczna na świecie miałaby wrócić na zwyczajne tory. Momentem zwrotnym mają być masowe szczepienia. Zanim powróci normalność, czeka nas jednak etap wyrzeczeń. ​- Następne 4-5 miesięcy będą ciężkie, chyba, że naprawdę uda się poprawić nasze zachowania – powiedział globalny lobbysta szczepionkowy. Według niego, „pojawienie się szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 przywróci normalność do naszego życia”. Miliarder namawia do respektowania restrykcji nakładanych przez władze. Według niego powinniśmy „unikać spotkań towarzyskich i nosić maseczki, gdziekolwiek jesteśmy narażeni na kontakt z kimś spoza własnego domu”. Gates wierzy w powodzenie planu masowych szczepień. Równocześnie zaś od lat uważa szczepionki za jeden ze sposobów na zmniejszenie liczby ludności na ziemi. Już przed dekadą, podczas konferencji poświęconej nowym technologiom w kalifornijskim Long Beach mówił na temat globalnego ocieplenia, stwierdzając, że emisja dwutlenku węgla musi być zredukowana do zera do roku 2050. Gates powiedział wtedy, iż każda osoba na naszej planecie produkuje średnio około pięciu ton dwutlenku węgla rocznie. Jak stwierdził, obecnie jest około 6,8 mld ludzi na Ziemi, ale liczbę tę można ograniczyć od 10 do 15 proc., stosując przymusowe szczepienia i ulepszając system opieki „reprodukcyjnej”.

 

Niesamowite, facet nawołuje do masowej zagłady i jeszcze lata wolno. A ja myślałem, że od czasów komuchów, masowych morderców i narodowych socjalistów Hitlera, każdy wariat planujący masową zagładę ludzi zostanie niezwłocznie unieszkoliwiony. A ten jawnie to robi niczym Hitler w MEIN KAMPF i nic! On chce pobić komuchów rosyjskich i Niemców z czasów Hitlera razem.

Skomentuj